Shpërthen kamioni i bllokuar në Somali, të paktën dhjetë të vdekur

Shpërthen kamioni i bllokuar në Somali, të paktën dhjetë të vdekur

Bota September 23, 2023 - 20:43

Një kamion i bllokuar shpërtheu në një pikë kontrolli në qytetin qendror të Somalisë, Belenduein. Si pasojë, janë vrarë të paktën 10 njerëz dhe janë rrafshuar ndërtesat aty pranë.

Aktualisht është e paqartë se kush është përgjegjës për sulmin. Grupi islamik Shebab shpesh vendos bomba të tilla në këtë vend.

“Deri më tani kam numëruar dhjetë të vdekur, përfshirë ushtarë dhe civilë. Të plagosurit janë më shumë dhe numri i viktimave me siguri do të rritet”, tha oficeri i policisë Ahmed Aden për Reuters.

Drejtuesit ushtarak thonë se Ukraina po bën përparime në Bakhmut

Beledwein ndodhet në rajonin e Hiranit ku kohët e fundit janë zhvilluar luftime mes ushtrisë dhe luftëtarëve Shebab. /oranews