Ukraina sulmon me raketë flotën ruse në Detin e Zi

Ukraina sulmon me raketë flotën ruse në Detin e Zi

Bota September 20, 2023 - 17:51

Forcat ukrainase sulmuan postin komandues të flotës ruse të Detit të Zi pranë Sevastopolit në Krime mesditën e së mërkurës, njoftoi ushtria ukrainase.

Kievi nuk dha detaje të mëtejshme, por tha se sulmi ishte i suksesshëm.

Video të një rakete Storm Shadow që po shkonte drejt objektivit të saj u shfaqën në mediat sociale, si dhe shtëllunga të mëdha tymi që ngriheshin nga vendi.

Më herët të mërkurën, guvernatori i Sevastopolit i emëruar nga Moska tha se një sulm me raketa në qytet ishte penguar.

Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë në vitin 2014.