Polonia paralajmëron ndalimin e më shumë produkteve ukrainase

Polonia paralajmëron ndalimin e më shumë produkteve ukrainase

Bota September 20, 2023 - 16:00

Kryeministri polak ka thënë se vendi mund të ndalojë importet e më shumë produkteve ushqimore ukrainase, pasi ai paralajmëroi Kievin kundër përshkallëzimit të një mosmarrëveshjeje për importet e grurit.

Varshava ka qenë një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës që nga pushtimi i Rusisë në shkurt të vitit 2022, por vendet tani janë përfshirë në një konflikt të thelluar mbi eksportet bujqësore pasi Polonia, së bashku me Hungarinë dhe Sllovakinë, zgjatën ndalimin e importeve të grurit nga Ukraina.

Ndalimi u njoftua të premten dhe është një masë për të mbrojtur fermerët nga një rritje e importeve të drithërave dhe ushqimeve nga Ukraina pasi pushtimi bllokoi kryesisht rrugët e saj e importit përmes porteve të Detit të Zi. /abcnews