Letonia mbyll një pikë kufitare me Bjellorusinë

Letonia mbyll një pikë kufitare me Bjellorusinë

Bota September 19, 2023 - 17:48

Letonia mbylli një nga dy pikat e saj kufitare me Bjellorusinë të martën në një përpjekje për të parandaluar migrimin e paligjshëm.

Funksionimi i pikës kufitare Silene të Letonisë është pezulluar, ndërsa kalimi tjetër i saj me Bjellorusinë do të mbetet i hapur për transport mallrash, si dhe për lëvizje urgjente humanitare ose emergjenca, shkruan CNN.

Nisma për mbylljen e postës kufitare Silene u njoftua javën e kaluar nga shefi i rojes kufitare Guntis Pujats, i cili tha se situata ishte “ndoshta më e tensionuara në këto tre vjet që nga viti 2021”.

Tensionet në kufirin midis Letonisë dhe Bjellorusisë, e cila është aleati më i afërt i Rusisë, janë rritur që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022.

Deri më tani në shtator të këtij viti, zyrtarët e Gardës Kufitare Letoneze kanë parandaluar 1,773 kalime të paligjshme kufitare. /abcnews