Putin: Ekonomia ruse i ka rezistuar presionit “të paprecedentë” perëndimor

Putin: Ekonomia ruse i ka rezistuar presionit “të paprecedentë” perëndimor

Bota September 18, 2023 - 22:57

Ekonomia e Rusisë i ka rezistuar “presionit të jashtëm të paprecedentë” nga Perëndimi, tha të hënën presidenti rus, Vladimir Putin.

Ai e përshkroi situatën ekonomike në vend si “të qëndrueshme dhe të ekuilibruar” dhe vlerësoi qëndrueshmërinë e ekonomisë ruse.

“Në përgjithësi, mund të themi se faza e rimëkëmbjes së ekonomisë ruse ka përfunduar”, tha Putin në një fjalim përmes videolink në një takim të fokusuar në projektbuxhetin federal për 2024-2026. “Ne i kemi përballuar presionit të jashtëm absolutisht të paprecedentë, sulmeve të sanksioneve të disa elitave qeverisëse në të ashtuquajturin bllokun perëndimor – disa elitave qeverisëse në vende individuale që ne i quajmë jomiqësore.”

Sipas Putinit, PBB-ja e Rusisë ka arritur në nivelin që u pa për herë të fundit në vitin 2021, dhe tani qeveria është e vendosur të krijojë kushte për “zhvillim të mëtejshëm të qëndrueshëm dhe afatgjatë”.

Putin zbuloi më tej se të ardhurat buxhetore të naftës dhe gazit në korrik-gusht pothuajse u rikuperuan në nivelet e vitit të kaluar dhe vazhduan të rriteshin në mënyrë aktive.

Megjithatë, rubla e Rusisë muajin e kaluar ra në nivelet më të ulëta të 17 muajve, duke rënë në më pak se një qindarkë.

Banka qendrore e Rusisë bëri një takim urgjent për të rritur normat e interesit për të frenuar rënien.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur vazhdimisht sanksione ndaj Rusisë dhe se Washington-i planifikon të vazhdojë ta bëjë këtë në një përpjekje për të rritur presionin, tha një zyrtar amerikan.

Kohët e fundit, Putin denoncoi fushatën e sanksioneve të Perëndimit në një samit ekonomik të mbajtur në Afrikën e Jugut.

Po ashtu edhe perëndimi ka vendosur sanksione të rënda ndaj Moskës.