Një person hap derën e avionit, panik dhe frikë te pasagjerët [video]

Një person hap derën e avionit, panik dhe frikë te pasagjerët [video]

Bota May 26, 2023 - 12:21

Momente frike në fluturimin OZ8124 të kompanisë koreano-jugore, Asiana Airlines. Kur avioni ishte rreth 210 metra nga toka, dy ose tre minuta para uljes, një pasagjer hapi derën, duke shkaktuar panik. Megjithatë, piloti arriti të ulte avionin në mënyrë të sigurt. Airbus 321, me 194 persona në bord dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit, ishte nisur nga ishulli jugor Jeju dhe ishte nisur për në qytetin juglindor të Daegu. Disa pasagjerë u dërguan në spital për të konstatuar gjendjen e tyre.

Dera u hap nga një burrë rreth të tridhjetave i cili ishte ulur në një dalje emergjence. Pasagjerët e tjerë, kur panë se çfarë po bënte, u përpoqën ta ndalonin por pa sukses. Kapaku mbeti pjesërisht i hapur për disa minuta, derisa Airbus preku tokën. Shpejtësia e uljes së një Airbus 321 është afërsisht 262 kilometra në orë.

Nuk pati lëndime serioze, por 12 persona kërkuan kujdes mjekësor për probleme të frymëmarrjes dhe nëntë prej tyre u shtruan në spital. Në bord kishte disa fëmijë . “Ata po dridheshin, qanin dhe kishin frikë”, tha prindi i njërit prej tyre për agjencinë e lajmeve Yonhap. Pas uljes, personi përgjegjës është arrestuar. /A2CNN