Moska dëbon pesë diplomatë suedezë, mbyll konsullatën në Shën Petersburg

Moska dëbon pesë diplomatë suedezë, mbyll konsullatën në Shën Petersburg

Bota May 25, 2023 - 12:52

Rusia njoftoi ditën e sotme se do të dëbonte pesë diplomatë suedezë në shenjë hakmarrjeje në atë që e përshkroi një përplasje në marrëdhëniet midis Suedisë dhe Rusisë.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se po i përgjigjej dëbimit nga Suedia të pesë anëtarëve të stafit të saj diplomatik muajin e kaluar, të cilin e quajti një “hap armiqësor”.

Diplomacia ruse ka njoftuar se nga 1 shtatori do të mbyllë konsullatën e Suedisë në Shën Petersburg dhe atë të Rusisë në Goteborg të Suedisë.

Marrëdhëniet midis dy vendeve janë tensionuar që nga viti i kaluar që Suedia njoftoi synimin e saj për t’u bashkuar me NATO-n pas pushtimit rus të Ukrainës. Në njoftimin rus thuhet se marrëdhëniet kanë arritur në nivelin më të ulët. /abcnews