Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

Bota May 25, 2023 - 09:00

Gjatë mbrëmjes së kaluar, ushtria ruse sulmoi përsëri Kievin nga ajri. Më herët, armiku përdori dronët Shahed. Sulmi ishte masiv dhe u zhvillua në disa valë.

Sipas kreut të administratës ushtarake të qytetit të Kievit, Sergei Popka, Kievi është ende një nga objektivat kryesore të armikut në këtë luftë.

Ushtria ruse lëshoi ëdronë për të sulmuar kryeqytetin në grupe dhe në intervale. Në total, alarmi zgjati më shumë se 3 orë.

Siç tha Popka, ushtria e Kremlinit po përpiqet të arrijë qëllimet e saj, duke përfshirë shterjen e mbrojtjes ajrore.

“Engjëjt mbrojtës të Ukrainës nuk i dhanë një shans agresorit. Të gjitha objektivat e zbuluara ajrore që lëviznin në drejtim të Kievit u shkatërruan nga forcat dhe mjetet e forcave tona të mbrojtjes ajrore. Sulmet ndaj Kievit nuk lejohen! Për të mijtën herë, falënderojmë Forcat e Mbrojtjes Ajrore për punën e tyre të shkëlqyer”, tha Popko.

Ai shtoi se ky është tashmë sulmi i dymbëdhjetë nga qielli në kryeqytet në maj. Kësaj i ka paraprirë pushimi më i gjatë i këtij muaji, i cili ka zgjatur katër ditë.

“Informacioni operacional po përditësohet dhe rafinohet. Ndiqni njoftimet e reja. Kujdesuni, respektoni rreptësisht rregullat e sigurisë, me veprimet tuaja të përgjegjshme sjellin paqen në Ukrainë çdo ditë pas fitores sonë”, tha ai.

Këtë natë, përveç Kievit, “Shahedim” sulmuan rajonet e Lviv, Khmelnytskyi dhe Bukovina. /Telegrafi