Harris nis vizitën në Afrikë me qëllim për të riparuar marrëdhëniet

Harris nis vizitën në Afrikë me qëllim për të riparuar marrëdhëniet

Bota March 26, 2023 - 23:40

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, ka mbërritur në Gana sot, ndalesa e saj e parë në turneun njëjavor në Afrikë.

Ajo tha se ishte “shumë e emocionuar për të ardhmen e Afrikës”, duke shtuar se do të diskutonte çështje si rritja e sigurisë ushqimore, kriza klimatike dhe rritja e investimeve në kontinent.

Harris do të kalojë tri ditë në Gana, dy në Tanzani dhe një në Zambia. Ajo është anëtarja më e lartë e administratës së Biden që viziton Afrikën këtë vit.

Agjenda e saj përfshin gjithashtu disa ndalesa më pak tradicionale për të nxjerrë në pah të ardhmen e kontinentit ku mosha mesatare është vetëm 19 vjeç.

Marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Afrikës u përkeqësuan keq nën administratën e ish-presidentit Donald Trump dhe administrata e Biden është përpjekur të riparojë lidhjet e dëmtuara.

SHBA shpalosi një strategji afrikane në gusht të vitit të kaluar, me synimin për të forcuar demokracinë në kontinent, shkruan DW.

Në dhjetor, Biden priti një samit me liderët afrikanë në Uashington. Ai ka njoftuar gjithashtu mbështetjen që Bashkimi Afrikan të bëhet një anëtar i përhershëm i Grupit të 20 vendeve.

Harris po mbërrin në Afrikën Perëndimore në një kohë rivaliteti gjeopolitik, teksa Kina dhe Rusia zgjerojnë ndikimin e tyre në kontinent duke ofruar ndihmë ekonomike dhe sigurie.

Megjithëse zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kanë theksuar se udhëtimi i Harris ka të bëjë vetëm me marrëdhëniet e SHBA-së me Afrikën, kontinenti mbetet i një rëndësie të madhe strategjike pasi SHBA-ja rikalibron politikën e saj të jashtme me fokus Kinën.

Kina ka krijuar një prani të madhe në kontinent, qoftë duke zgjeruar rrjetet e telekomunikacionit apo duke ndërtuar infrastrukturë.

Gana arriti një marrëveshje prej 1.8 miliardë eurosh me një kompani kineze për të zhvilluar rrugë dhe projekte të tjera në këmbim të aksesit në një mineral kyç për prodhimin e aluminit.

Ndërsa Gana është një nga demokracitë më të qëndrueshme të kontinentit, ekonomia e saj përballet me një krizë borxhi dhe një inflacion në rritje.

Rusia ka ndarë partneritete të gjata me Afrikën, me grupin mercenar Wagner që po fiton gjithnjë e më shumë terren në vende si Mali pasi forcat franceze u dëbuan.

Moska mbështet neutralitetin e shumë vendeve afrikane në luftën në Ukrainë. Megjithatë, efektet e luftës, si rritja e çmimeve të ushqimeve, kanë dëmtuar shumë ekonomi afrikane.