Uganda miraton projektligjin që dënon homoseksualët me vdekje

Uganda miraton projektligjin që dënon homoseksualët me vdekje

Bota March 21, 2023 - 22:40

Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke tërhequr mospajtime të forta nga aktivistët e të drejtave.

Pothuajse të gjithë 389 ligjvënësit votuan vonë të martën për projektligjin e linjës së ashpër kundër homoseksualitetit, i cili prezanton dënime kapitale dhe burgim të përjetshëm për seksin homoseksual dhe “rekrutim, promovim dhe financim” të “aktiviteteve” të të njëjtit seks, raporton “The Guardian”.

“Një person që kryen veprën penale të homoseksualitetit të rënduar dhe është i detyruar, në bazë të dënimit të vuajë vdekjen”, thuhet në projektligjin e paraqitur nga Robina Rwakoojo, kryetarja për çështjet ligjore dhe parlamentare, transmeton Klankosova.tv.

Vetëm dy deputetë nga partia në pushtet, Fox Odoi-Oywelowo dhe Paul Kwizera Bucyana, kundërshtuan legjislacionin e ri.

“Projektligji është i konceptuar keq, ai përmban dispozita që janë jokushtetuese, anulon përfitimet e regjistruara në luftën kundër dhunës me bazë gjinore dhe kriminalizon individët në vend të sjelljeve që bien ndesh me të gjitha normat e njohura ligjore”, tha Odoi-Oywelowo.

“Ligji nuk prezanton ndonjë vlerë shtesë në librin e statutit dhe kornizën legjislative në dispozicion”, tha ai.

Një version i mëparshëm i projekt-ligjit shkaktoi kritika të gjera ndërkombëtare dhe më vonë u anulua nga gjykata kushtetuese e Ugandës për arsye procedurale. Projektligji do t’i shkojë tani presidentit Yoweri Museveni, i cili mund të vërë veton ose ta nënshkruajë atë në ligj. Në një fjalim të fundit ai u shfaq për të shprehur mbështetjen për projektligjin.

Projektligji shënon pengesën e fundit në një varg të tillash për të drejtat e LGBTQ+ në Afrikë, ku homoseksualiteti është i paligjshëm në shumicën e vendeve. Në Ugandë, një vend kryesisht konservator i krishterë, seksi homoseksual veçse dënohej me burgim të përjetshëm.

Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë dënuar masën e re për të miratuar ligjin e ashpër, duke e përshkruar atë si “legjislacion të urrejtjes”.

“Sot shënon një ditë tragjike në historinë e Ugandës. Parlamenti ka miratuar legjislacionin që promovon urrejtjen dhe kërkon t’u heqë të drejtat themelore individëve LGBTIQ!”, shkroi në Twitter Sarah Kasande, një avokate dhe aktiviste e të drejtave të njeriut me bazë në Kampala.

“Dispozitat e projektligjit kundër homoseksualitetit janë barbare, diskriminuese dhe antikushtetuese”, tha ajo.

“Për komunitetin LGBTIQ, e di që kjo është një ditë e vështirë, por ju lutem mos e humbni shpresën. Beteja nuk ka mbaruar; ky projektligj i neveritshëm do të rrëzohet përfundimisht”, potencoi ajo.

Më shumë se 110 persona LGBTQ+ në Ugandë raportuan incidente duke përfshirë arrestime, dhunë seksuale, dëbime dhe zhveshje publike te grupi mbrojtës i Minoriteteve Seksuale Uganda (Smug) vetëm në shkurt. Personat transgjinorë u prekën në mënyrë disproporcionale, tha grupi.

Kasha Jacqueline Nabagesera, një aktiviste lezbike në Kampala, tha se përpjekjet për të përmbysur legjislacionin do të vazhdojnë.

Presidenti Museveni muajin e kaluar tha se Uganda nuk do të përqafojë homoseksualitetin, duke pretenduar se Perëndimi po kërkonte të detyronte vendet e tjera të “normalizonin” ato që ai i quajti “devijime”.

“Vendet perëndimore duhet të ndalojnë së humburi kohën e njerëzimit duke u përpjekur t’i imponojnë praktikat e tyre njerëzve të tjerë”, tha Museveni në një fjalim televiziv në parlament më 16 mars.

“Homoseksualët janë devijime nga normalja. Pse? Është nga natyra apo nga edukata? Ne duhet t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve. Ne kemi nevojë për një mendim mjekësor për këtë”, tha ai.

“Është zhgënjyese që parlamenti do të miratojë edhe një herë një projektligj që bie qartë në kundërshtim me disa të drejta themelore të njeriut”, tha Oryem Nyeko, një studiuese në divizionin e Afrikës në Human Rights Watch.

“Kjo thjesht hap derën për më shumë ligje regresive dhe për të drejtat e njerëzve që të shkelen në të gjithë bordin. Presidenti Museveni nuk duhet ta pranojë atë”, tha ai. /Klankosova.tv