Gjenerali amerikan paralajmëron: SHBA mund të përfshihet në një luftë me Kinën në vitin 2025

Gjenerali amerikan paralajmëron: SHBA mund të përfshihet në një luftë me Kinën në vitin 2025

Bota January 28, 2023 - 13:51

Një gjeneral i krahut amerikan ka paralajmëruar se ai beson se ka një rrezik të lartë që SHBA të përfshihet në një luftë me Kinën në vitin 2025, ndoshta për Tajvanin, duke u bërë thirrje njerëzve të tij që të jenë gati për të luftuar.

“Shpresoj se jam gabim. Instinkti im më thotë se ne do të luftojmë në vitin 2025 ”, shkroi Michael Minihan, shefi i krahut të Forcave Ajrore të SHBA, në një memo të brendshme, vërtetësia e së cilës u konfirmua nga Pentagoni amerikan për AFP të premten. Presidenti i Kinës Xi Jinping do të ketë “ekipin, motivimin dhe mundësinë” në vitin 2025, thotë oficeri i lartë ushtarak amerikan, duke parashikuar se zgjedhjet që do të mbahen në vitin 2024 në ishull do t’i japin udhëheqësit kinez “arsye” për të ndërmarrë veprime.

Zgjedhjet e 2024 në SHBA do t’i ofrojnë gjithashtu Pekinit një Amerikë “të shpërqendruar”, beson ai gjithashtu.

Në memorandumin e tij, ai u bën thirrje njerëzve të tij të stërviten për luftime, duke përfshirë qitje gjuajtëse: “Shënoni në krye”, këshillon komandanti i krahut.

Në gusht, Kina nisi stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë rreth Tajvanit në një shfaqje të paprecedentë të forcës si hakmarrje për një vizitë në ishull nga Nancy Pelosi , në atë kohë kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Kina e konsideron ishullin prej 24 milionë banorësh një provincë të sajën, në pritje të ribashkimit me kontinentin që nga përfundimi i luftës së saj civile në 1949.

Ajo ka parë me pakënaqësi në rritje shtrëngimin e marrëdhënieve në vitet e fundit midis Taipeit dhe Uashingtonit, i cili ofron Ndihma ushtarake e Tajvanit për dekada. /abcnews