Udhëheqësi çeçen thotë se djemtë e tij të mitur do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë

Udhëheqësi çeçen thotë se djemtë e tij të mitur do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë

Bota October 03, 2022 - 13:56

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov ka thënë se tre djemtë e tij adoleshentë, të moshës 14, 15 dhe 16 vjeç, së shpejti do të shkojnë në Ukrainë për të luftuar në vijën e frontit.

Kadyrovi ndau një video të djemve të tij në Telegram dhe tha: “Mosha e mitur nuk duhet të ndërhyjë në stërvitjen e mbrojtësve të atdheut tonë. Nipërit e presidentit të parë të Republikës Çeçene, heroit të Rusisë, Akhmat-Khadzhi Kadyrov – Akhmat, Eli dhe Adam janë përkatësisht 16, 15 dhe 14 vjeç. Por stërvitjet e tyre ushtarake kanë filluar shumë kohë më parë, pothuajse që në moshë të re. Nuk mjafton vetëm të dish të qëllosh. Në bazë të RUS-it, ata mësohen se si të përdorin armë të ndryshme, si t’i përdorin ato në çdo distancë”, ka thënë Kadyrovi, përcjell Klankosova.tv

“Gjithmonë kam besuar se qëllimi kryesor i çdo babai është të rrënjosë devotshmërinë te djemtë e tij dhe t’i mësojë ata të mbrojnë familjen, njerëzit dhe atdheun. Nëse doni paqe, përgatituni për luftë”, shtoi ai.

Kadyrovi e ka bërë njoftimin dy ditë pasi tha se Moska duhet të konsiderojë përdorimin e një arme bërthamore me rendiment të ulët në Ukrainë, pasi forcat ruse u tërhoqën në disa zona.