Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Bota June 25, 2022 - 19:47

Vijon të jetë problematike prej tre ditësh situata me zjarret në zonat turistike të Turqisë.

Ashtu si një vit më parë, një vatër gjigande zjarri vijon të shkaktojë dëme dhe të largojnë në panik pushuesit dhe banorët në zonën bregdetare të Marmaris.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një vizitë në zonat e prekura nga flakët, aty ku zjarrfikësit po punojnë ditë natë dhe kërcënoi se personat që i vendosin me qëllim këto zjarre do të dënohen me vdekje.

Për shkak të zjarreve 20 persona përfunduan në spital me dëmtime të ndryshme. Autoritetet arrestuan një 34-vjeçar, i cili dyshohet se ndezi zjarrin pas mosmarrëveshjeve me familjarët e tij.