Erdogani propozon dënim me vdekje për ata që ndezin zjarret

Erdogani propozon dënim me vdekje për ata që ndezin zjarret

Bota June 25, 2022 - 13:53

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, vlerësoi të premten rivendosjen e dënimit me vdekje për ata që janë përgjegjës për ndezjen e zjarreve.

“Ku do të dërgonte ky ndëshkim? Dënim me vdekje? Duhet të jetë dënim me vdekje”, u tha Erdogan gazetarëve në resortin turistik të goditur nga zjarri në Marmaris.

Turqia e hoqi dënimin me vdekje në vitin 2002 dhe parlamenti së pari duhet ta votojë përpara se Erdogan ta miratojë atë.

Një zjarr në Marmaris, i cili është ndezur që nga e marta, ka prekur 4000 hektarë dhe ka detyruar 435 njerëz të evakuohen, tha Erdogan, shkruan Anews.

Të premten, një gjykatë në Marmaris dërgoi një burrë në burg pasi ai “rrëfeu” se kishte ndezur zjarrin nga zemërimi për një mosmarrëveshje familjare, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Një person i dytë u arrestua në qytetin turistik mesdhetar të Antalias, rreth 500 kilometra në veri-lindje të Marmaris, për zjarrvënie të dyshuar të premten, raportoi Anadolu.

Dënimi me vdekje do të ishte një “parandalues” dhe duhet të konsiderohet seriozisht, shtoi Erdogan, pa elaboruar nëse ai i referohet zjarrvënieve në veçanti apo akteve të tjera për shkaktimin e një zjarri.

Verën e kaluar, zjarret masive shkatërruan mijëra hektarë sipërfaqe pyjore në të gjithë Turqinë.

Zjarri i parë i madh i këtij sezoni në Marmaris ngriti frikën për një përhapje të mundshme në rajone të tjera. /klankosova