Ishte fshehur në një kamion, sekuestrohen 419 kilogramë kokainë në Kili, dy të arrestuar

Ishte fshehur në një kamion, sekuestrohen 419 kilogramë kokainë në Kili, dy të arrestuar

Bota June 25, 2022 - 08:53

Autoritetet kiliane kanë sekuestruar 419 kilogramë kokainë, ngarkesa më e madhe që kanë gjetur këtë vit, ndërsa qeveria intensifikon luftën kundër krimit të organizuar.

Kështu njoftoi Ministria e Brendshme dhe e sigurisë publike. Oficerët arrestuan dy persona që kishin fshehur ngarkesën e drogës brenda një kamioni, i cili hyri në vend nga kufiri verior me Bolivinë dhe u nis për në kryeqytetin Santiago.

Vlera e drogës llogaritet në rreth 11 milionë dollarë nëse ajo do të dilte për shitje në treg. Në një konferencë për shtyp, ministri i Brendshëm i Kilit dhe Siguria Publike Ischia Sitses njoftoi riaktivizimin e një këshilli këshillues kundër krimit të organizuar që, së bashku me organet e tjera publike, do të ndihmojë në monitorimin e rrjedhës së fondeve nga aktivitetet e paligjshme. /balkanweb