Ministrja e Jashtme gjermane bën thirrje të luftohet uria në botë

Ministrja e Jashtme gjermane bën thirrje të luftohet uria në botë

Bota June 24, 2022 - 21:29

Ministrja e Jashtme Federale e Gjermanisë, Annalena Baerbock, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të luftojë me vendosmëri krizën e përkeqësuar të urisë në botë.

“Këtë vit nevojiten më shumë se 44 miliardë euro dhe deri më sot financimi është siguruar vetëm për gjysmën e tyre”, ka deklaruar të premten në Berlin, politikania e të Gjelbërve.

Situata është shumë dramatike, tha ajo, me një total prej 345 milionë gra, fëmijë dhe burra janë të kërcënuar nga mungesa e ushqimit në mbarë botën, raporton dpa, përcjell Telegrafi.

“Është një krizë urie që po rritet me shpejtësi para nesh si një valë që kërcënon të shtypë të gjithë përpara saj”.

Jo të gjitha arsyet për urinë në ardhje janë të reja, vazhdoi ajo derisa mund jetë faktor për shembull si ndryshimi i klimës dhe ndikimi i pandemisë.

“Sidoqoftë, ishte pushtimi i Rusisë në Ukrainë që e ktheu valën në një cunami”, tha Baerbock.

“Rusia po e armatizon qëllimisht urinë dhe po merr peng të gjithë botën në këtë proces”.

Ministrja e Jashtme, së bashku me ministren e Zhvillimit, Svenja Schulze dhe ministrin e Bujqësisë, Cem Ozdemir, i bën komentet duke folur në një konferencë ndërkombëtare mbi sigurinë ushqimore në Berlin.

Rreth 50 delegacione ranë dakord për të marrë pjesë pas një njoftimi të shkurtër dhe rreth 40 ministra kishin ardhur, tha Baerbock. Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken udhëtoi gjithashtu në Berlin për të marrë pjesë.

Schulze shpjegoi se rreth 400 milionë njerëz në mbarë botën furnizohen normalisht me ushqim nga Ukraina. Shumë vende tani nuk po i merrnin më këto furnizime dhe akoma më shumë vende po vuanin nga çmimet e larta të tregut global si rezultat i luftës në Ukrainë.

“Si gjithmonë, janë më të varfërit ata që vuajnë më shumë”. Këta njerëz shpesh mbesin duke u përballur me urinë, tha Schulze.

Qeveria Federale gjermane do të angazhojë gjithsej rreth katër miliardë euro këtë vit për të luftuar urinë në mbarë botën. Ajo vazhdoi duke thënë se është gjithashtu e rëndësishme të theksohet qëndrueshmëria për të shmangur krizën e ardhshme ushqimore dhe atë pas saj. /telegrafi