Finlanda dhe Suedia në NATO, humbja e parë e madhe e Putinit dhe ndikimi në luftë

Finlanda dhe Suedia në NATO, humbja e parë e madhe e Putinit dhe ndikimi në luftë

Bota May 16, 2022 - 10:04

Ndikimi që mund të ketë zgjerimi i NATO -s me Finlandën dhe Suedinë në luftën e Ukrainës , një zhvillim që i lejon Perëndimit të forcojë më tej pozicionin e tij përballë aspiratave ekspansioniste të Vladimir Putinit, pritet të shihet në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara si vendimi historik i vendeve nordike për të ndryshuar në mënyrë dramatike politikën e sigurisë.

Kjo është disfata e parë e madhe e Moskës që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, në një kohë kur përplasjet në frontin e Donbasit dhe kontrolli i Detit të Zi nuk kanë dhënë ende rezultatet e dëshiruara për Putinin dhe rrezikun e një lufte të gjatë, gjithnjë e më reale.

Kërcënimet e Kremlinit kundër Helsinkit dhe Stokholmit ranë në vesh të shurdhër dhe nuk arritën qëllimin e tij për të ruajtur neutralitetin e të dy vendeve për dekada.

Fakti që presidenti finlandez Sauli Niinisto gjatë një bisede me homologun e tij rus të premten e gjeti Putinin më komproment se kurrë, mund të pasqyrojë gjithashtu shqetësimin e Moskës për ndryshimin e ekuilibrit në kufirin verior të Rusisë, përtej paralajmërimeve publike të Kremlinit . Shumë e shohin Putinin duke lëvizur mes retorikës së ashpër dhe paralajmërimeve verbale ndaj Finlandës dhe Suedisë, por pa mbajtur vazhdimisht një “tempo” të lartë në këto kërcënime pikërisht për të mos i treguar opinionit publik të brendshëm të vendit të tij se pushtimi i Ukrainës e bëri Rusinë plotësisht të izoluar nga mjedisi ndërkombëtar dhe për ta afruar NATO-n, në kufijtë e saj.

Megjithatë, pa qenë ky shqetësim i Moskës një shenjë e sigurt se çfarë mund të bëjë në të ardhmen e afërt, gjëja interesante është se si do të lëvizë realisht Rusia në muajt e ardhshëm , domethënë për aq kohë sa duhet për të përfunduar procesin e anëtarësimit, të dy vendet – kërkohen miratime nga të 30 vendet anëtare të Paktit. Kundërshtimet e Turqisë, si i vetmi vend i NATO-s që ka ngritur pengesa dhe kundërshtime, vlerësohet se përfundimisht do të reduktohen edhe nëse disa nga kërkesat e Ankarasë duhet të plotësohen. Si Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken , ashtu edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kanë shprehur besimin se Turqia nuk do të pengojë përfundimisht pranimin e dy vendeve.

Sot ose nesër, parlamentet finlandeze dhe suedeze pritet të miratojnë vendimet e qeverive të tyre për të aplikuar zyrtarisht për anëtarësim, e cila gjithashtu pritet të bëhet brenda një jave.

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sana Marin shpallën vendimet e tyre të dielën, ndërsa dje edhe Partia Social Demokratike e Suedisë në pushtet vendosi t’i bashkohet vendit në NATO, në një lëvizje historike që përmbys politikën e neutralitetit , e cila u mbajt gjatë gjithë kohës. Lufta e Ftohtë dhe më gjerë.

Të dy qeveritë kërkuan dhe morën nga fuqitë e NATO-s garancitë që ndërkohë dhe deri në përfundimin e procesit të anëtarësimit , do të kenë mbrojtjen e plotë dhe të nevojshme ndaj çdo rreziku që vjen nga Rusia.

Berbok: Dialogu me Rusinë pas ndalimit të bombardimeve Në vazhdën e zhvillimeve me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbok i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë bombardimet në Ukrainë , si kusht për një zgjidhje .

Siç tha Burbok, “Ne jemi gati në çdo moment jo vetëm të flasim, por të ndalojmë përfundimisht vrasjet.”, një deklaratë që pason retorikën e qeverive perëndimore në ditët e fundit për nevojën për të arritur paqen në frontin ukrainas.

Luhansku dhe mundësia e një referendumi në Mariupol

Në frontin lindor të Ukrainës, forcat ruse vazhdojnë operacionet, por nuk kanë mundur të kontrollojnë plotësisht rajonin e Luhanskut, të cilin Moska e ka njohur si një republikë autonome.

Siç njoftoi mbrëmë guvernatori Serhiy Haidai, forcat ukrainase vazhdojnë të pushtojnë 10% të kësaj zone, e cila së bashku me Donetskun janë objektivi kryesor i pushtimit rus .

Sulmet në qytetet e Donetskut vazhdojnë të pandërprera. Dje dolën në dritë informacioni se Moska po përgatit një referendum në Mariupol për shkëputjen e qytetit nga Ukraina dhe aneksimin e tij në Rusi.

Këshilltari i kryebashkiakut Petro Andriushenko tha se kishte informacione se “autoritetet ruse po përgatisin një referendum dhe madje mund ta thërrasin nesër, por ne ende nuk e dimë nëse kjo është e vërtetë. “Por ne shohim shumë integrim të Mariupolit në sistemin rus, në sistemin arsimor, në sistemin bankar.”

E vetmja pikë në Mariupol që mbetet pa kontrollin rus është uzina Azovstal, e cila mbrohet nga 2000 ushtarë ukrainas./abcnews.al/