U bllokuan nga bora, kompania për pastrim të rrugëve dëmshpërblen me 2000 euro çdo makinë
Foto: InTimeNews

U bllokuan nga bora, kompania për pastrim të rrugëve dëmshpërblen me 2000 euro çdo makinë

Bota January 25, 2022 - 11:58

“Attiki Odos SA”, kompania që menaxhon unazën më të madhe të kryeqytetit grek, Athinës, ka thënë se do të kompensojë mijëra shoferë që paguajnë taksë, të cilët u bllokuan në autostradë në makinat dhe kamionët e tyre gjatë stuhisë të së hënës.

Sipas raportimeve të mediave greke, kompania do të ofrojë kompensim prej 2,000 euro për çdo përdorues të autostradës “Attiki Odos” që ka mbetur i ngujuar për orë të tëra në dëborë.

Vendimi thuhet se u mor pas një telefonate nga kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, i cili kërkoi përgjigje se pse mekanizmi i reagimit emergjent të autostradës dështoi në mënyrë kaq drastike.

Pas situatës kaotike që u shkaktua në rrugët e vendit, Mitsotakis kryesoi një takim ku morën pjesë ministri i Mjedisit dhe Energjisë Kostas Skrekas, ministri i Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile Christos Stylianidis, zëdhënësi i Qeverisë, Giannis Oikonomou dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrit Grigoris Dimitriadis në të cilën diskutuan mënyrat e mundshme për të vënë nën kontroll situatën e vështirë të cilën po kalojnë. /Zëri