Infektuar: 70185
Shëruar: 313132
Vdekur: 1616
Nga Adolf Hitler deri te Muammar Gaddafi – Kush janë liderët më të pasur botëror të të gjitha kohërave

Nga Adolf Hitler deri te Muammar Gaddafi – Kush janë liderët më të pasur botëror të të gjitha kohërave

Bota January 19, 2021 - 12:54

Pagat zyrtare për udhëheqësit botërorë variojnë nga ato modeste deri te ato jashtëzakonisht bujare. Megjithatë, shumë lider vendesh të kaluar dhe të tanishëm mburreshin me pasuritë përpara se të merrnin postin e lartë, ndërsa të tjerët u pasuruan shumë me shpenzimet e kombit të tyre gjatë kohës që ishin në detyrë. Ja një listë e krerëve më të pasur jo-mbretërorë të shteteve dhe shefave të qeverive:

Donald Trump: 4.5 miliardë dollarë

Presidenti më i pasur i Amerikës nuk është askush tjetër përveç Donald Trump. Manjati i pasurive të patundshme dhe personaliteti i medias natyrisht po zhvendoseshin para kur ai fitoi presidencën në nëntor 2016. Sipas Forbes, vlera neto e Trump arriti kulmin në 4.5 miliardë dollarë në 2016, por që atëherë ka rënë në 2.1 miliardë dollarë

Kim Jong-un: 5 miliardë dollarë

Kreu aktual i Koresë së Veriut, Kim Jong-un rivalizon babanë e tij në barbari dhe e mund atë kur bëhet fjalë për vlerën neto. Lideri suprem i Mbretërisë Hermit, i cili thuhet se gëzon gjërat më të bukura në jetë, nga jahte dhe makina luksoze te havjar dhe verë e cilësisë së mirë, thuhet se ka një pasuri prej 5 miliardë dollarësh.

Sani Abacha: 6.3 miliardë dollarë

Despoti ushtarak Sani Abacha ishte udhëheqësi de facto i Nigerisë nga 1993 deri në vdekjen e tij në 1998. Koha e tij në detyrë u shënua nga abuzime të përhapura të të drejtave të njeriut dhe korrupsion endemik. Pas vdekjes së diktatorit, qeveria nigeriane zbuloi se tirani kishte mbledhur 4 miliard dollarë në llogari sekrete bankare në Zvicër dhe gjetkë. Në paratë e sotme kjo është një shumë e madhe prej 6.3 miliardë dollarësh.

Adolf Hitler: 6.5 miliardë dollarë

Despoti më i fyer nga të gjithë, Adolf Hitler e mashtroi Gjermaninë nga miliardat. Ai gjithashtu bëri miliona nga shitja e librit të tij Mein Kampf. Sipas një dokumentari të vitit 2014, Hitleri kishte një vlerë neto prej 1,1 miliard markash reichsmarks, që është 6.5 miliardë dollarë në paratë e sotme.

Silvio Berlusconi: 9 miliardë dollarë

Kryeministri italian për tre mandate në vitet 1990, 2000 dhe 2010, Silvio Berlusconi filloi karrierën e tij në ndërtim por hyri në botën e medias në 1973 ku bëri pasurinë e tij. Ish pronari i AC Milan dhe një mashtrues i dënuar i taksave, pasuria neto e Berluskonit arriti kulmin në 9 miliardë dollarë në 2014, por pasuria e familjes së tij që atëherë ka rënë në një total prej 5.3 miliardë dollarësh.

Zine El Abidine Ben Ali: 10 miliardë dollarë

I zemëruar nga populli i tij, ish-udhëheqësi tunizian Zine El Abidine Ben Ali mendohet të ketë kontrolluar nga 30% në 40% të ekonomisë së kombit gjatë kohës që ishte në pushtet. Së bashku me familjen e tij, presidenti i ndjerë kishte pasuri të vlerësuara me vlerë rreth 10 miliardë dollarë në 2011, vit kur ai u përjashtua.

Mobutu Sese Seko: 12 miliardë dollarë

Mobutu Sese Seko ishte president i Zaire, tani Republika Demokratike e Kongos, nga 1965 deri në 1997. Po aq i lirë dhe i lehtë me paratë e popullit të tij sa diktatorët e tjerë, udhëheqësi despotik ndihmoi veten e tij me 5 miliardë dollarë në vitin 1984. Kjo është ekuivalenti i 12 miliardë dollarëve në paratë e sotme. Ai zotëronte pallate në Zaire, si dhe rezidenca të mëdha në Paris dhe Zvicër, dhe ishte i pjesshëm në luks të kushtueshëm, duke përfshirë shampanjë rozë të cilësisë së mirë.

José Eduardo dos Santos: 20 miliardë dollarë

Ish presidenti i Angolës grumbulloi shuma të mëdha parash kur ishte udhëheqës i vendit nga 1979 në 2017. Duke injoruar gjendjen e njerëzve të tij, të cilët janë në pjesën më të madhe të varfëruar, politikani zgjodhi të pasurojë veten dhe familjen e tij në vend dhe tani është me vlerë rreth 20 miliardë dollarë. Vajza e tij Isabel është gruaja më e pasur e Afrikës me një vlerë neto prej 1.4 miliardë dollarësh, sipas Forbes.

Ibrahim Babangida: 22.7 miliardë dollarë

Një tjetër udhëheqës nigerian i cili përvetësoi miliarda para të kombit, Ibrahim Babangida ishte president i vendit nga 1985 në 1993. Gjenerali ushtarak i paturpshëm besohet të ketë pastruar 12.4 miliard dollarë nga nafta e Nigerisë gjatë Luftës së Gjirit 1992. Kur rregullohet për inflacionin, kjo është 22.7 miliardë dollarë sot.

Mahathir Mohamad: 45 miliardë dollarë

Më parë kryeministri më i vjetër në botë, 94 vjeç, Mahathir Mohamad i Malajzisë kishte një periudhë të gjatë në pushtet nga 1981 në 2003, dhe pastaj përsëri midis 2018 dhe Mars të këtij viti. Përmes përfaqësuesit të tij Tun Daim Zainuddin, udhëheqësi i moshuar, i cili tani është 95 vjeç, thuhet se ka rreth 45 miliardë dollarë dhe mendohet se ka interesa në 50 banka në të gjithë botën.

Ferdinand Marcos: 53.1 miliardë dollarë

Mizor dhe i korruptuar, Ferdinand Marcos ishte president i Filipineve nga 1972 deri në 1986. Së bashku me gruan e tij Imelda, e cila është e njohur gjerësisht për koleksionin e saj të mbi 3,000 këpucëve të klasit të lartë, despoti përvetësoi qindra miliona dhe, nëse raportet janë të sakta, deri në 53.1 miliardë dollarë në paratë e sotme u zhdukën gjatë diktaturës së tij.

Suharto: deri në 55 miliardë dollarë

Suharto ishte president i Indonezisë për 31 vjet deri në dorëheqjen e tij në 1998. Despoti ushtarak, i cili në 2004 u emërua udhëheqësi botëror më i korruptuar i 20 viteve të mëparshme nga Transparenca Ndërkombëtare, plaçkiti deri në 35 miliardë dollarë, kjo është ekuivalenti i 55 miliardë dollarëve sot. Gjatë kontrollit të tij në pushtet përmes një sistemi që kundërshtarët e tij e quanin “korrupsion, bashkëpunim, nepotizëm”.

Ali Abdullah Saleh: deri në 64 miliardë dollarë

Presidenti i Jemenit nga 1990 në 2012 ishte po aq i korruptuar. Saleh u akuzua për vjedhje të shumave të pabesueshme parash nga populli Jemen para rrëzimit të tij pas serisë së protestave të Pranverës Arabe. Në fakt, një raport i paraqitur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në 2015 kapi vlerën e tij neto deri në 64 miliardë dollarë.

Hosni Mubarak: 70 miliardë dollarë

Një tjetër udhëheqës i padiskutueshëm që u rrëzua pas protestave të Pranverës Arabe, Hosni Mubarak i Egjiptit u hoq nga pushteti në 2011 pasi shërbeu 30 vjet si president i vendit. Në të njëjtin vit, ABC News dhe Guardian pretenduan se politikani kishte vjedhur 70 miliardë dollarë nga populli egjiptian, megjithëse një raport në Washington Times sugjeron që shuma mund të ketë qenë aq shumë sa 700 miliardë dollarë.

Vladimir Putin: 200 miliardë dollarë

Falënderimi i dyshimtë i liderit më të pasur botëror të të gjitha kohërave shkon për dy krerë shtetesh. Njëri prej tyre është Vladimir Putin. Në vitin 2018, paga zyrtare e presidentit rus arriti në 8.6 milion rubla, e cila është ekuivalente me $ 116,000, por ai raportohet se ishte me vlerë deri në 200 miliardë dollarë në 2017 sipas ish-CEO i Menaxhimit të Kapitalit Hermitage Bill Browder, i cili zbuloi vlerësimin e tij nën betim për Komitetin e Drejtësisë të Senatit të SHBA. Paratë thuhet se janë lidhur në shumë banka dhe investime në Perëndim. Tashmë udhëheqësi më i gjatë i Rusisë që nga Josef Stalin, legjislacioni i ri i miratuar në korrik mund të lejojë miliarderin të qeverisë deri në vitin 2036, duke i dhënë atij shumë kohë për të grumbulluar edhe më shumë pasuri.

Muammar Gaddafi: 200 miliardë dollarë

Lideri më i pasur botëror numër dy është diktatori libian Muammar Gaddafi. Në vitin 2011, zyrtarët vlerësuan se kryetari i vrarë, i cili ishte në pushtet nga 1977 në 2011, rrëmbeu 200 miliardë dollarë në llogari të fshehta bankare, investime të errëta dhe dyshime për marrëveshje të pasurive të patundshme, mirësjellje nga të ardhurat masive të naftës në vend. Pasuria e Gaddafi kishte për qëllim të hynte në një amanet për të ndihmuar në stabilizimin e Libisë së shkatërruar nga lufta, por koloneli vazhdon të jetë i diskutueshëm edhe në vdekje, me fondet e tij të ngrira që gjenerojnë para për përfituesit e panjohur dhe vendndodhjen e parave të tij ende një mister./Scan-tv