Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
Ishulli Fraser, një ekosistem unik Australian, po digjet

Ishulli Fraser, një ekosistem unik Australian, po digjet

Bota December 01, 2020 - 14:06

Ishulli Fraser ekosistemi unik Australian po digjet, ndërsa pjesët e vendit fryhen përmes valës rekord të nxehtësisë, shkruan CNN, transmeton Zeri.info

Zjarrfikësit në Australi po luftojnë me një zjarr masiv që ka dalë jashtë kontrollit për gjashtë javë në të gjithë vendin popullor turistik të ishullit Fraser, ndërsa pjesë të lindjes së vendit përmes një vale nxehtësie rekord pas nëntorit më të nxehtë të regjistruar.

Turistët dhe stafi në sitin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s janë detyruar të evakuohen ndërsa zjarri mbyllet në atraksionet lokale dhe pyjet unike të ishullit mbyten nga tymi.

Të martën në mëngjes me kohën lokale, shërbimet e zjarrfikësve dhe emergjencave në shtetin lindor të Queensland lëshuan një paralajmërim "të përgatiten për t'u larguar" për Kingfisher Bay Resort dhe Village në ishull, pasi flakët në disa vende kërcënuan zonën.

Ekipet e emergjencës përdorën bomba uji për të ngadalësuar flakën, por shërbimi zjarrfikës paralajmëroi që kushtet mund të përkeqësohen.

"Ekipet e zjarrfikësve po punojnë për të frenuar zjarrin por zjarrfikësit mund të mos jenë në gjendje të mbrojnë çdo pronë. Ju nuk duhet të prisni një zjarrfikës në derën tuaj," thoshte direktiva.

Byroja e Meteorologjisë në Queensland tha se rreziku nga zjarri ka të ngjarë të përkeqësohet nga erërat e forta dhe kushtet ekstreme të valës së nxehtësisë, të cilat parashikohet të vazhdojnë në shtet për ditët e ardhshme.

Zjarri në ishullin Fraser u ndez nga një zjarr ilegale. Në gjashtë javë ajo ka copëtuar 76,000 hektarë (187,800 hektarë) tokë me shkurre të thata, sipas filialit të CNN Nine News.

I njohur gjithashtu me emrin e tij indigjen K'gari, ishulli u rendit si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 1992 për pyjet e tij unike dhe bukurinë natyrore, është ishulli më i madh në botë me rërë dhe ka të vetmin pyll të gjatë me shi që rritet në rërë.

Por përbërja e ishullit të rërës po e vështirësonte punën për më shumë se 30 ekuipazhe që luftuan me zjarrin në ishull, tha shërbimi zjarrfikës i Queensland.

Kontrolluesi i incidentit James Haig tha në një mesazh me video të postuar në Twitter se "kushtet janë shumë të vështira" por zjarrfikësit po bënin "maksimumin e tyre" për të provuar dhe zbutur dëmin e shkaktuar nga një zjarr kaq i madh.

Ekipet po luftojnë gjithashtu me zjarret në dhjetëra zona të tjera të Queensland dhe Uellsit të Ri Jugor. /Zëri

Image