Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
Teherani akuzon: Mossad vrau shkencëtarin bërthamor Iranian

Teherani akuzon: Mossad vrau shkencëtarin bërthamor Iranian

Bota December 01, 2020 - 13:25

Një zyrtar i lartë iranian i sigurisë ofron një llogari në mënyrë drastike të ndryshme të vrasjes së shkencëtarit.

Një zyrtar i lartë i sigurisë iraniane pretendon se Izraeli vrau shkencëtarin bërthamor iranian Mohsen Fakhrizadeh duke përdorur teknologjinë e telekomandës, shkruan AlJazeera, transmeton Zeri.info.

"Për fat të keq, operacioni ishte shumë i komplikuar dhe u krye duke përdorur pajisje elektronike dhe asnjë autor nuk ishte në vendin e krimit," u tha Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit Suprem të Sigurisë Kombëtare të Iranit gjatë ceremonisë së varrimit të Fakhrizadeh.

Shamkhani tha se nuk kishte dyshim se Izraeli dhe agjencia e tij e inteligjencës Mossad ishin prapa sulmit,

Izraeli ka dashur të vrasë Fakhrizadeh për 20 vjet, tha zyrtari, duke shtuar se "këtë herë armiku përdori një metodë krejtësisht profesionale, të sofistikuar dhe të re" e cila ishte përfundimisht e suksesshme.

Ai gjithashtu akuzoi Mujahedin-e Khalq (MEK) - një organizatë iraniane e "ndryshimit të regjimit" me qendër jashtë vendit - për një rol në sulm, por nuk dha hollësira.

Irani premton hakmarrje

Raporti thekson se në fillim u qëlluan disa plumba, pas së cilës shkencëtari doli nga automjeti sepse mendoi se ishte një aksident automobilistik ose se diçka nuk ishte në rregull me automjetin. Ai më pas u godit nga disa plumba, thuhet në raport.

Më herët të hënën, kanali televiziv shtetëror i drejtuar në gjuhën angleze Press TV njoftoi se armët e tërhequra nga vendi i sulmit kishin "logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite".

Kanali televiziv Al-Alam raportoi se arma ishte "e drejtuar nga sateliti".

Të gjitha lajmet iu referuan burimeve pa emër, duke mos ofruar menjëherë prova për të vërtetuar pretendimet e tyre.

Irani ka premtuar hakmarrje për vrasjen e Fakhrizadeh dhe i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që ta dënojë në mënyrë të qartë vrasjen si një "akt terrorist".

Për vite, Izraeli dhe shërbimet e inteligjencës perëndimore e konsideruan Fakhrizadeh udhëheqësin e programit sekret të armëve bërthamore të Iranit, i cili u shpërbë në 2003./Zëri