Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
Militantët vrasin 40 persona në një fermë në shtetin afrikan

Militantët vrasin 40 persona në një fermë në shtetin afrikan

Bota November 28, 2020 - 18:29

Militantët vranë 40 persona dhe plagosën dhjetëra të tjerë gjatë një sulmi në një fermë në shtetin e Bornos në verilindje të Nigerisë.

Sipas dëshimtarëve nga vendngjarje, sulmi ndodhi në zonën Këashebe Zamarmari ndërsa një grup i madh fshatarësh ishin duke kultivuar oriz.

Autoritetet kanë dërguar forca të shumta ushtrie në zonë, por deri tani asnjë grupi nuk ka marrë përgjegjësinë e ngjarjes.

Megjithatë sulmi mendohet të jetë realizuar nga Boko Haram ose Shteti Islamik që operojnë prej vitesh në verilindje të Nigerisë.