Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
“Nëse humbas iki nga vendi”, cilat janë shtetet që janë gati të presin Trumpin, e cilat jo

“Nëse humbas iki nga vendi”, cilat janë shtetet që janë gati të presin Trumpin, e cilat jo

Bota October 18, 2020 - 23:17

Dorëzimi i çelësave nga ana e Donald Trump për në 1600 Avenue Pennsylvania nëse ai humb zgjedhjet është diçka tjetër veçse e garantuar.

Por nëse komentet e tij gjatë një tubimi fushate në Xhorxhia janë diçka për tu kaluar, ai thjesht mund të paketojë çantat dhe të shkojë jashtë vendit.

“Garimi kundër kandidatit më të keq në historinë e politikës amerikane më bën presion”, u tha Trump të premten mbështetësve.

“A mund ta imagjinoni nëse humbas? E gjithë jeta ime, çfarë do të bëj? Unë do të them, kam humbur ndaj kandidatit më të keq në historinë e politikës. Unë nuk do të ndihem aq mirë. Ndoshta do të duhet të largohem nga vendi, nuk e di”.

Por ku do të shkonte Trump nëse largohej nga SHBA? Këtu janë disa vende ku ai do të ishte i mirëpritur dhe jo aq i mirëpritur.

Afrika

Jo i mirpritur

Bruksel, Belgjikë

Jo i mirpritur

Meksika

Seriozisht? Jo i mirpritur

Skoci/Irlandë

Kurse të shkëlqyera golfi. Skocia mund të jetë një mundësi më e mirë për shkak të lidhjeve historike familjare (nëna e Trump, Mary Anne MacLeod, lindi në fshatin Tong në Ishullin e Lewis), ndërsa Joe Biden ka rrënjë të thella në Irlandë. Të dy vendet kanë traktate ekstradimi me SHBA, megjithatë, të cilat mund të provojnë ndërlikime në të ardhmen.

Mirëseardhje.

Barvikha, Rusi

Një destinacion popullor për njerëzit që përndryshe nuk janë aq të njohur. Flitej prej kohësh se do të ishte një destinacion i mundshëm i ardhshëm për Bashar al-Assad të Sirisë, pasi të jetë mërzitur për vrasjen e njerëzve të tij, ky qytet i vogël në Oblast të Moskës është shtëpia e Sanatoriumit të Barvikha, vendpushimi shëndetësor i presidentit rus, kështu që është i dobishëm për biseda me shokun e vjetër të Trump, Vladimir Putin. Mirjana Markoviç, gruaja e Slobodan Miloseviç, ish-udhëheqësi serb i cili u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut në qendrën e paraburgimit të gjykatës së KB për krimet e luftës, gjithashtu jetoi në vend deri në vdekjen e saj. Djali Marko Miloseviç gjithashtu ka një shtëpi atje. Askar Akayev, ish presidenti i Kirgistanit që u rrëzua gjatë Revolucionit të Tulipanëve 2005, u vendos gjithashtu në qytet. Dhe nëse Edward Snowden ende jeton në Rusi, atëherë ai ndoshta do jetonte atje. Plus, është Barvikha Luxury Village i butë, i cili ka dyqane Gucci, Ralph Lauren dhe Dolce & Gabbana, të cilat do të jenë të këndshme për Melania, nëse ajo vendos të vijë.

Mirëseardhje nga ana e Rusisë.

Luksemburgu

Ju nuk duhet të paguani shumë taksa, në një pjesë të madhe falë partnerit të vjetër të Trump-it, “cookie të ashpër” me Jean-Claude Juncker.

Mëse i mirëseardhur.

Liqeni Gazivode/Ujman, Kosovë

Shtëpia e Liqenit Trump e riemëruar kohët e fundit që kalon territoret e Kosovës dhe Serbisë, të cilat zhvilluan një luftë në 1998-99 dhe ende nuk kanë arritur një zgjidhje paqësore të përhershme. Trump mund të ftojë Jared Kushner për darkë, ai do të zgjidhte vështirësitë e brendshme para mëngjesit. Sidoqoftë, pritja nga vendasit në riemërimin nuk ka qenë saktësisht entuziaste. Ivan Jaksiç i tha POLITICO: “Unë nuk e mbështes riemërtimin e liqenit. Ajo u ndërtua gjatë ish-Jugosllavisë nga të parët tanë. Unë nuk mendoj se është e drejtë që amerikanët të vijnë thjesht dhe të riemërtojnë liqenin tone”.

Jo i mirëpritur

Azerbajxhan

Është një rrokaqiell i papërfunduar në kryeqytetin, Baku, që ishte dashur të hapet në 2015 por kurrë nuk u hap. Azerbajxhanasit e përfshirë në projekt ishin të afërm të ngushtë të Ziya Mammadov, një prej oligarkëve më të fuqishëm të vendit. Sipas kabllove të dërguara nga Ambasada Amerikane në Azerbajxhan në 2009 dhe 2010, dhe të bëra publike nga WikiLeaks, një diplomat amerikan e përshkroi Mammadov si “shumë të korruptuar edhe për Azerbajxhanin”. “Hoteli” është gjithashtu në një pjesë mjaft të padëshirueshme të Baku – sipas New Yorker, “Përtej rrugës nga hoteli është një qendër tregtare me zbritje; zona është e mbushur me dyqane të ngushta, të errëta dhe bare nargjile”. E keni parasysh, Azerbajxhani është në prag të luftës, prandaj a ka ndonjë pjesë të Baku të dëshirueshme tani?

I mirëseardhur.

Polonia

Me Trump duke tërhequr trupat amerikane nga Gjermania, ideja e ShBA-së në përputhje me kërkesën e Varshavës për një bazë të përhershme ushtarake amerikane në Poloni duket më e mundshme. “Shpresoj se do ta ndërtojmë Fortesën Trump në Poloni së bashku, Z. President”, i tha Presidenti polak Andrzej Duda, Trump gjatë një vizite në 2018 në Uashington. Të paktën do të fortifikohej shumë dhe nëse ka shumë protestues të bezdisshëm jashtë, ju gjithmonë mund t’i qëllonit ata.

I mirëseardhur

Berlin, Gjermani

Nëse Trump do të kthehej në mes të natës dhe do të trokiste në derën e Angela Merkel, ajo dhe burri Joachim Sauer patjetër do të fiknin dritat dhe do të fshiheshin pas divanit.

Jo i mirpritur

Novo Mesto, Slloveni

Vendlindja e Melania Trump mund të jetë një vend i mirë për t’u larguar nga të gjitha. Presidenti e do qartë Evropën Lindore, pasi dy nga tre gratë e tij kanë qenë prej andej. Reagimi mund të jetë i përzier, megjithatë; një statujë prej druri e Melania u sulmua nga zjarrvënësit. Shtë zëvendësuar me një të bërë prej bronzi.

Pak i mirëseardhur.

Korea e Veriut

Një shans për t’u takuar përsëri me shokun e vjetër dhe dashurinë e dashur Kim Jong Un. Pyongyang është gjithashtu i shkëlqyeshëm nëse ju pëlqen të merrni pjesë në parada masive ushtarake dhe mund të injoroni varfërinë shkatërruese (dhe Trump është i lumtur t’i bëjë të dyja).

I mirëseardhur. 

 /shekulli.com