Morrison shpall fitoren në zgjedhjet e Australisë

Morrison shpall fitoren në zgjedhjet e Australisë

Bota maj 18, 2019 - 22:25
Lexoni detajet

Kryeministri australian, Scott Morrison, ka shpallur fitoren në zgjedhjet federale të vendit pasi koalicioni i tij Liberal-Kombëtar përmbysi anketat e opinionit publik dhe siguroi një fitore të papritur mbi Partinë Laburiste të opozitës.

Morrison, i cili kishte bërë fushatë në sigurimin e shkurtimeve të taksave dhe forcën e ekonomisë së Australisë, shpalli fitoren pak pasi kreu i punës Bill Shorten pranoi të shtunën humbjen.

“Gjithmonë kam besuar në mrekulli… dhe sonte ne jemi bë me një tjetër”, tha Morrison para një turme simpatike mbështetësish në Sidnei, shkruan Al Jazeera.

“Nata e sotme nuk ka të bëjë me mua dhe as me Partinë Liberale. Kjo natë ka të bëjë me çdo Australian të vetëm i cili varet nga qeveria e tyre për t’i vënë ato së pari”.

Rezultati përfundimtar do të shpallet në ditët e ardhshme.