OKB: Më shumë se 7,000 sirianë braktisën kampin pranë kufirit me Jordanin

OKB: Më shumë se 7,000 sirianë braktisën kampin pranë kufirit me Jordanin

Bota April 26, 2019 - 21:54
Lexoni detajet

Më shumë se 7,000 njerëz kanë lënë një kamp të dëshpëruar të shkretëtirës për sirianët e zhvendosur pranë kufirit jordanik që nga marsi, tha të premten një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara.

Sipas zyrës së koordinimit humanitar OCHA të OKB-së, rreth 36,000 njerëz mbetën në kampin e izoluar të Rukbanit pranë bazës Al-Tanf të përdorur nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA që luftonte grupin e Shtetit Islamik, pasi mbi 4.000 njerëz u larguan midis marsit dhe 21 prillit, shkruan AFP.

Qeveria siriane dhe mbështetësi kryesor Rusia tha në shkurt se kishin hapur korridore jashtë kampit, duke i bërë thirrje banorëve të largohen.