Pamjet e para kur sulmuesi me armë hyn në xhami dhe vranë 40 vetë

Pamjet e para kur sulmuesi me armë hyn në xhami dhe vranë 40 vetë

Bota March 15, 2019 - 08:39
Lajmet e fundit nga vendi dhe bota!

Një terrorist 28 vjeçar australian ka kryer sulm në një xhami në Zelandën e Re, duke vrarë të paktën 40 vetë.

Sulmuesi i armatosur identifikoi vetën në Twitter si Brenton Tarrant.

LEXO EDHE: Sulme në dy xhami të Zelandës së Re, 40 të vdekur

Në këtë video shihet sulmuesi duke shtënë me armë në hyrje të xhamisë.

Katër persona janë marrë në paraburgim, ku njëri prej tyre mbante jelek vetëvrasës.

Spitali i Christchurch në Zelandën e Re është duke trajtuar 48 të lënduar nga sulmi me armë zjarri.Në mesin e tyre janë fëmijë dhe të rritur.

Lëndimet të disa janë më të lehta dhe tek disa janë më të rënda, sipas një deklarate nga David Meates, Kryeshefi Ekzekutiv i Bordit të Shëndetit të Qarkut Canterbury.

Rreth 200 anëtarë të familjes janë në shtëpi duke pritur lajme për të dashurit e tyre.

Shikoni më poshtë pamjet. /Indeksonline

Image 
Image 
Image