Jep dorëheqje ambasadorja e SHBA-së në OKB

Jep dorëheqje ambasadorja e SHBA-së në OKB

Bota tetor 09, 2018 - 16:48
Lexoni më shumë detaje

Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Nikki Haley dha dorëheqjen të martën, raporton CNN, transmeton zeri.info

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se Haley njoftoi presidentin Trump për vendimin e saj këtë mëngjes.

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut u caktua si ambasadore në OKB pas fitores së zgjedhjeve të Trumpit pavarësisht mbështetjes që ajo i dha senatorit nga Florida, Marco Rubio në shtetin e saj të rëndësishëm në primaret presidenciale të vitit 2016 dhe më vonë ofroi mbështetje për Senatorin nga Teksasi Ted Cruz.

Kur e pyetën nëse ajo do të merrte vendin e punës nga shefi i atëhershëm i stafit Reince Priebus, Haley ishte intriguar por kishte disa kushte.

Së pari, ajo i tha Trumpit se donte të ishte anëtare e Kabinetit dhe Këshillit të Sigurisë Kombëtare, privilegjet që gëzonin paraardhësit e saj në administratën e Obamës. Ndoshta më e rëndësishmja, ajo donte që liria e veprimit të ishte vetë, të thoshte atë që donte.

"Unë thashë: Unë jam një vajzë politike, dua të bëhem pjesë e procesit të vendimmarrjes", tha ajo për CNN në një intervistë të vitit 2017, duke kujtuar bisedën me Trumpin.

Gjatë detyrës së saj më shumë se një vit e gjysmë, ajo ka shprehur në mënyrë të përsëritur mendimin e saj mbi të drejtat e njeriut sesa shumë nga kolegët e saj të administratës ose denoncimin e racizmit në vend./Zeri