Ky është kabineti qeveritar i Erdoganit

Ky është kabineti qeveritar i Erdoganit

Bota korrik 10, 2018 - 22:48
Lexoni lajmet më të fundit nga vendi dhe bota

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoëan, shpalosi kabinetin e parë të sistemit presidencial të qeverisjes i cili përbëhet nga 16 ministra, raporton Anadolu Agency (AA), transmeton "Zëri.info". 

Kabinetin presidencial të cilin Erdoëan e shpalosi me anë të një konference për shtyp në Rezidencën Presidenciale në Ankara e përbëjnë këta emra:

 • Zëvendëspresident: Fuat Oktay
 • Ministër i Drejtësisë: Abdulhamit Gül
 • Ministre e Punës, Shërbimeve Sociale dhe Familjes: Zehra Zümrüt Selçuk
 • Ministër i Mjedisit dhe Urbanizmit: Murat Kurum
 • Ministër i Jashtëm: Mevlüt Çavuëoëlu
 • Ministër i Energjisë dhe Resurseve Natyrore: Fatih Dönmez
 • Ministër i Rinisë dhe Sportit: Mehmet Kasapoëlu
 • Ministër i Thesarit dhe Financave: Berat Albayrak
 • Ministër i Brendshëm: Süleyman Soylu
 • Ministër i Kulturës dhe Turizmit: Mehmet Ersoy
 • Ministër i Arsimit: Ziya Selçuk
 • Ministër i Mbrojtjes: Hulusi Akar
 • Ministër i Shëndetësisë: Fahrettin Koca
 • Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë: Mustafa Varank
 • Ministër i Bujqësisë dhe Pylltarisë: Bekir Pakdemirli
 • Ministre e Tregtisë: Ruhsar Pekcan
 • Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës: Cahit Turan
Image