Greqia e tronditur nga gjiganti i drogës, pretendon se ka korruptuar ish-udhëheqësit

Greqia e tronditur nga gjiganti i drogës, pretendon se ka korruptuar ish-udhëheqësit

Bota shkurt 13, 2018 - 09:34
Raporti pohon se prodhuesi i drogës zvicerane Novartis ka korruptuar politikanët e lartë dhe mijëra mjekë

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, i ka bërë thirrje parlamentit të hetojë nëse dy nga paraardhësit e tij dhe tetë ish-ministra pranuan ryshfete nga prodhuesi i drogës zvicerane Novartis, pas akuzave për ryshfet në shkallë industriale që përfshinte politikanë të lartë transmeton Zëri.info.

Ish-kryeministrat Antonis Samaras dhe Panagiotis Pikrammenos, guvernatori i Bankës së Greqisë dhe komisioneri i emigracionit të BE u identifikuan si përfitues të ryshfeteve në një raport të përpiluar nga prokurorët kundër korrupsionit me ndihmën e autoriteteve amerikane.

Novartis thuhet se iu ka dhënë ryshfet politikanëve për të miratuar kontratat e tepërta dhe t'iu ketë bërë pagesa për mijëra mjekë si pjesë e përpjekjeve të përbashkëta për të rritur shitjet midis 2006 dhe 2015.

Pretendimet kanë tronditur shoqërinë greke që kur erdhën në dritë javën e kaluar. Një ministër qeveritar pretendon se rryshfetet tejkaluan 50 milion euro dhe rezultuan me shpenzime prej  më shumë se 4 miliardë euro për sistemin publik shëndetësor grek.

Zëvendësministri i drejtësisë, Dimitris Papangelopoulos, tha se ishte "skandali më i madh që nga themelimi i shtetit grek" pothuajse 200 vjet më parë.

Duke zgjeruar rrjetin të hënën, Tsipras tha se ishte e domosdoshme që të mos ketë mbulim.

 "Ne do të përdorim çdo pushtet të ofruar nga ligji kombëtar dhe ndërkombëtar për të rimarrë paratë që iu janë vjedhur popullit grek deri në euro të fundit", u tha udhëheqësi i majtë deputetëve në partinë e tij Syriza. "Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të zbuluar të vërtetën" transmeton tutje "Zëri.info"

Kryeministrët do të votojnë për krijimin e një komiteti hetimi më vonë këtë muaj.

Vetëm parlamenti ka fuqinë për të hetuar politikanët për shkelje të supozuara gjatë mandatit të tyre në detyrë.

Pretendimet janë hedhur poshtë me forcë nga i akuzuari. Mbështetja e raportit mbi tre dëshmitarë të paidentifikuar - që aktualisht janë nën mbrojtje të qeverisë - është kritikuar veçanërisht dhe ekspertët ligjorë pretendojnë se kërkesat nuk do të qëndropnin në gjykatë.

Komisioneri i BE Dimitris Avramopulos kërkoi që identiteti i dëshmitarëve të zbulohej dhe të shprehte "zhgënjimin" e tij me atë që tha ai ishin trillime të krijuara nga "mendjet e sëmura".

Ai akuzohet për blerjen e vaksinave  kundër gripit 16m nga Novartis, ndërsa ishte ministër i shëndetësisë prej të 2006 deri në 2009.

Pas thirrjes së opozitës se akuzat janë të motivuara politikisht, Samaras, i cili është akuzuar për pranimin e valixheve të dorës të mbushura me para ndërsa ishte kryeministër, tha se ishte "teoria më e pamëshirshme dhe qesharake e komplotit ndonjëherë".

Ai u zotua të marrë masa ligjore kundër Tsipras.

Në një deklaratë të hënën, Novartis tha se po bashkëpunonte plotësisht me autoritetet greke dhe amerikane.

"Ne gjithashtu po kryejmë hetimin tonë të brendshëm", tha kompania me qendër në Bazel.

"Ne jemi të vendosur të kuptojmë plotësisht situatën dhe të pranojmë përgjegjësinë për çdo veprim që ka rënë nën standardet tona të larta të sjelljes etike të biznesit.

Nëse gjendet ndonjë keqbërje, ne do të ndërmarrim veprime të shpejta dhe vendimtare dhe do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar sjelljen e keqe ".

Novartis është përballur me hetime të ngjashme në vitet e fundit. Vitin e kaluar, Koreja e Jugut gjobiti kompaninë 48 milion dollarë për ofrimin e ryshfetit për mjekët./Zëri.info/