Udhëheqësi suprem i Iranit zotohet se do t’iu përgjigjet iniciatorëve të protestave

Udhëheqësi suprem i Iranit zotohet se do t’iu përgjigjet iniciatorëve të protestave

Bota janar 10, 2018 - 09:32

Udhëheqësi suprem i Iranit kritikoi Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë ku u zotua se do të reagojë ndaj fuqive të huaja që ai akuzoi për përpjekjen për të përmbysur republikën islame.

Ajatollah Ali Khamenei gjithashtu ka drejtuar disa kritika në drejtim të Donald Trump të martën, duke akuzuar presidentin amerikan se është “një njeri shumë i paqëndrueshëm” i cili shfaq “episode ekstreme dhe psikotike”.

Irani thotë se ka “prova të forta” nga ndërhyrjet nga jashtë në demonstratat vdekjeprurëse të kohëve të fundit ishin, raporton “Al Jazeera”, transmeton Periskopi.

“Zyrtarët amerikanë duhet ta dinë se së pari, ata kanë humbur objektivin e tyre… Së dyti, ata kanë dëmtuar Iranin në ditët e fundit dhe ata duhet ta dinë se kjo nuk do të mbetet pa përgjigje”, tha Khamenei në Tuiterin e tij.

“Edhe një herë, kombi i tregon SHBA-ve, Britanisë dhe atyre që kërkojnë të përmbysin Republikën Islamike të Iranit nga jashtë, se” ke dështuar dhe do të dështojnë edhe në të ardhmen “.

Të paktën 22 vetë u vranë dhe rreth 3 700 të arrestuar si pasojë e protestave anti-qeveritare që shpërthyen në qytetin e dytë më të madh, Mashad, më 28 dhjetor ku u përhapën shpejt në të gjithë vendin.

Zyrtarët iranianë kanë akuzuar CIA-n dhe Mossadin e Izraelit për krijimin e trazirave, duke pretenduar gjithashtu se Arabia Saudite ka financuar operacionin.