ISIS kërcënon Papën para festës së Krishtlindjes

ISIS kërcënon Papën para festës së Krishtlindjes

Bota nëntor 14, 2017 - 21:44

I ashtuquajturi Shteti Islamik ka bërë një kërcënim të frikshëm kundër Vatikanit vetëm disa javë para se dhjetëra mijëra besimtarë të mblidhen për festën e Krishtlindjeve.

Një kanal pro-ISIS që merret kryesisht me propagandën e grupit terrorist, ka postuar një poster në të cilin përshkruhej një sulm me makinë.

Në mesazhin e posterit thuhej “Gjaku i Krishlindjeve” dhe përshkruhej një xhihad i maskuar duke vozitur BMË në bazilikën e Shën Pjetrit, ku Papa Françesku pritet të mbajë një meshë.

Ky poster u botua nga Fondacioni Media pro-ISIS Wafa, sipas Grupit të Zbulimit të Faqes, i cili monitoron aktivitetin terrorist.

ISIS ka marrë përgjegjësinë për një numër sulmesh vdekjeprurëse në Europë gjatë këtij viti.

Grupi terrorist ka bërë kërcënime të shpeshta kundër Papa Françeskut dhe Vatikanit, veçanërisht në krye të ngjarjeve të mëdha duke përfshirë Krishtlindjet./arbresh.info/