May akuzon Putinin për ndërhyrje në zgjedhje

May akuzon Putinin për ndërhyrje në zgjedhje

Bota nëntor 14, 2017 - 14:01

Kryeministrja britanike Theresa May ka lansuar sulmin më të fortë deri më tash ndaj Rusisë, duke akuzuar Moskën për ndërhyrje në zgjedhje dhe kryerjen e spiunazhit kibernetik.

Duke iu drejtuar figurave kryesore të biznesit në një banket në Londër, kryeministrja tha se qeveria e Vladimir Putinit po përpiqej të "minonte shoqëritë e lira".

Zonja May tha se kemi të bëjmë me "sajim të historive të rreme" për të "mbjellë mosmarrëveshje në Perëndim", raporton BBC, transmeton zeri.info

Por, shtoi ajo, ndërsa Britania e Madhe nuk dëshiron "konfrontim të përhershëm" me Rusinë, ajo do t'i mbrojë interesat e saj.

Komentet e saj janë në kontrast të thellë me ato të Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i cili javën e kaluar tha se besonte në mohimin e Presidentit Putin për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016./Zeri