Gjashtë të vdekur pas tërmetit që goditi Irakun

Gjashtë të vdekur pas tërmetit që goditi Irakun

Bota nëntor 12, 2017 - 23:47

Të paktën gjashtë persona kanë mbetur të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur pas një tërmeti me magnitudë 7.3 shkallësh që goditi rajonin kurd të Irakut pranë kufirit iranian.

Tërmeti goditi pjesën më të madhe të Irakut të veriut dhe kryeqytetin Bagdad të dielën, dhe gjithashtu shkaktoi dëme në fshatrat përtej kufirit në Iran.

Sipas një meteorologjie irakiane, nuk pati njoftime të menjëhershme të viktimave në Irak pas tërmetit.

Epiqendra raportohet se ishte në Penjëin, provincë e Sulaimaniyah e cila është në rajonin gjysmë autonom të Kurdistanit shumë afër kufirit iranian, transmeton Klan Kosova.