Faqja zyrtare e Bundesligës me rrëfim special për Milot Rashicën

Milot Rashica nuk është aq larg me gola nga Lionel Messi dhe Kylian Mbappe për vitin 2019, por çfarë tjetër mund të dini për anësorin e Werder Bremen”.

Kështu e nis rrëfimin për yllin kosovar, faqja zyrtare e Bundesligës.

Rashica bëri debutimin e tij në klubin e vendlindjes KF Vushtrria në Kosovë në moshën 16 vjeç , dhe shënoi nëntë gola në 21 paraqitje para se të fitonte një transferim në Holandë me Vitesse Arnheim në verën e vitit 2015.Tashmë një fitues i Superligës së Futbollit të Kosovës 2013/14 me Vushtrria, Rashica ndihmoi Vitesse të rrëmbejë Kupën Hollandeze në fund të sezonit të tij të dytë në klub.

Kur u nis për në Bremen në Janar 2018, ai kishte regjistruar gjithsej 15 gola dhe 24 asistime në 100 paraqitje në tokën holandeze.

Rashica bëri transferimin e tij në Werder në fitoren 2-1 kundër Schalke më 3 shkurt 2018 dhe hapi llogarinë e tij një muaj më vonë në një fitore 3-1 ndaj Këlnit . Ishin, megjithatë, tetë golat e tij dhe katër asistimet në 17 ndeshje të ligës gjatë gjysmës së dytë të 2018/19 – fushata e tij e parë e plotë në ekipin gjerman- që i dha ngritje karrierës së tij.

Dhjetë ndeshje në ligë në 2019/20, anësori ka gjashtë gola dhe tre asistime , si dhe pesë gola në pesë e tij të fundit në Kupën e DFB.

Rashica renditet në pesë më të mirët për gola-minutë të të gjitha mesfushorëve ofanzivë në pesë ligat më të mira të Evropës në 2019.Vetëm Mbappe i Paris Saint-Germain-it (një gol për 83 min), Messi i Barcelona (69 minutë), PSG-së Neymar (109 minuta) dhe Sadio Mane i Liverpool-it (122 minuta) kanë shënuar më mirë sesa 7-shi i Werderit (145 minuta) këtë vit kalendarik.