Konjufca uron besimtarët myslimanë: Kurban Bajrami sjellë sakrificë dhe solidaritet
Foto: Laura Hasani

Konjufca uron besimtarët myslimanë: Kurban Bajrami sjellë sakrificë dhe solidaritet

Aktuale June 16, 2024 - 12:05

Kryetar i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit.

Ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Kurban Bajrami sjellë sakrificë dhe solidaritet, raporton Zeri.info.

Postimi i plotë:

Sakrificë dhe solidaritet, këto na i sjell ndërmend Kurban Bajrami si falënderim për Krijuesin. Në këtë frymë, të gjithë besimtarëve myslimanë ua uroj këtë festë të bekuar!

Uroj që në këtë ditë të shenjtë dhe përgjithnjë, në shpirtin e secilit të frymojë mirësia e përkujdesja, mirënjohja për çka kemi dhe zemërgjerësia ndaj atyre që nuk kanë.

Mesazhi i kësaj feste na fton të reflektojmë për të kuptuar thelbësisht vlerën e sakrificës si themel të bashkësisë shoqërore dhe njerëzore. Kjo ditë na tregon se shtrirja e dorës ndaj atyre më në nevojë mes nesh, e zgjeron shpirtin dhe ai gjen vetveten te kjo përfshirje barazitare, përkundër përjashtimit.

Gëzim e shëndet, paqe, mirësi e begati në familjet tuaja!