Politikani serb: Serbia po luan me sigurinë e Bosnjës siç luajti me atë të Kosovës, jemi thelluar në rrugën ruse

Politikani serb: Serbia po luan me sigurinë e Bosnjës siç luajti me atë të Kosovës, jemi thelluar në rrugën ruse

Aktuale June 14, 2024 - 10:15

Kryetari i Lëvizjes së Qytetarëve të Lirë (PSG), Pavle Grboviq, ka vlerësuar sot se Serbia është në “rrugën ruse”, përkundër qëndrimit të shpallur publikisht të autoriteteve të saj se është pro integrimeve evropiane.

Grboviqi, në një tekst autori në faqen e PSG-së, shkruan se “për shkak të afrimit në rritje të Serbisë me Rusinë, dhe represionit të kryer ndaj qytetarëve të Rusisë dhe Bjellorusisë” nga Beogradi zyrtar, tregoi se në dy ditët e mëparshme ka pasur më shumë lajme që tregojnë se Serbia po largohet nga BE-ja.

Ai tha se deri këtu ka ardhur, “pavarësisht se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe disa ministra në qeveri me vite po bindin qytetarët se Serbia është në rrugën evropiane dhe se negociatat për anëtarësim nuk kanë qenë kurrë më intensive”.

Në veprimin e kundërt të autoriteteve në Moskë është përfshirë edhe nënkryetari i qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vulin, ku, siç tha ai, ka biseduar me njerëzit më të rëndësishëm të Rusisë nga sektori i sigurisë, “ata që udhëheqin lufta në Ukrainë, dhe në mënyrë simbolike i bën homazhe monumentit të diktatorit komunist Joseph Stalin”.

“Në të njëjtën kohë, në Serbi gazetarit Roman Perl, të cilin Rusia e etiketoi si agjent të huaj, për shkak se punonte për Radion Evropa e Lirë, i ndalohet hyrja në vend në aeroportin Nikola Tesla, pasi dikush e gjykoi si rrezik”, kujtoi ai.

Siç tha ai, “Andrej Gnjot, një regjisor dhe aktivist nga Bjellorusia, i cili kërcënohet me torturë dhe mundësisht dënim me vdekje në atë vend, dhe i cili u ndalua gjashtë muaj më parë edhe me uljen në aeroportin e Beogradit, i është dorëzuar një vendim për ekstradim në Bjellorusi, për të cilën ai ka të drejtë të ankohet”.

“Nga ana tjetër, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, theksoi se Serbia, duke lobuar kundër anëtarësimit të Kosovës në institucionet ndërkombëtare, shkel drejtpërdrejt Marrëveshjen për rrugën e normalizimit, të cilën Vuçiqi e pranoi në Ohër dhe e detyroi Serbinë ta përmbushë”, shtoi ai.

Ai gjithashtu deklaroi se PSG-ja dënon çdo formë të represionit kundër qytetarëve të Rusisë ose Bjellorusisë të kryer nga autoritetet në Serbi dhe i konsideron ata një akt anticivilizimi që, tha ai, rrezikon sigurinë e atyre njerëzve dhe madje edhe jetën e tyre.

Ai shtoi gjithashtu se PSG-ja beson se çdo hap i afrimit të Serbisë ndaj Rusisë dhe distanca nga BE-ja dhe Perëndimi është drejtpërdrejt kundër interesave të vendit dhe qytetarëve të saj.

Siç tha ai, “Serbia duhet të respektojë të gjitha marrëveshjet dhe kontratat e nënshkruara, përfshirë Marrëveshjen e Ohrit, sepse kjo është mënyra e vetme për t’u bërë anëtare e plotë e BE-së”.

Ai beson se “interesi i Rusisë në Ballkan është konflikti dhe paqëndrueshmëria”, në mënyrë që, siç theksoi, “do të ketë një pikë tjetër fokale me të cilën po merren vendet perëndimore”.

“Ky është pa dyshim një interes i përbashkët me Partinë Progresive Serbe në pushtet në Serbi, e cila tani e ka zëvendësuar krijimin e konflikteve në Kosovë me krijimin e konflikteve në Republikën Srpska (entitetin e BeH) në mënyrë që të ketë një temë të re për publikun ndërkombëtar”, shtoi Grboviqi.

Siç tha ai, “SNS-ja nuk di të udhëheqë dhe reformojë Serbinë, por është e angazhuar ekskluzivisht në tregti dhe manipulime, dhe në fund një politikë e tillë reduktohet në tregti me pronat dhe jetët e serbëve dhe popujve të tjerë që jetojnë në rajon”.

“E vetmja mënyrë që Serbia të bëhet një anëtare e plotë e BE-së është fuqizimi i SNS-së dhe reformat gjithëpërfshirëse që ne u përkushtuam deri në ditën kur u bëmë një vend kandidat për anëtarësim”, tha ai.