Kurti jep detaje: A do ta dërgojë në Kushtetuese draft-statutin për Asociacionin?
Foto: Laura Hasani

Kurti jep detaje: A do ta dërgojë në Kushtetuese draft-statutin për Asociacionin?

Aktuale May 13, 2024 - 22:19

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është deklaruar për media pas takimit që zhvilloi me kreun e PDK-së, Memli Krasniqi, në të cilin prezent ishin edhe Mimoza Kusari nga LVV dhe Abelard Tahiri nga PDK.

Ai u pyet nga gazetarët nëse do ta dërgojë në Kushtetuese draft-statutin për Asociacionin.

“Nuk kam asgjë të re të ju them në këtë aspekt për shkak se i kemi plotësuar të gjitha kushtet, tash besoj që fjalën nuk e kemi ne por e ka Këshilli i Ministrave i cili mban zgjedhje me 16 dhe 17 maj pra është çështje ditësh”, tha Kurti sa i përket anëtarësimit të Kosovës në KiE.

Më pas Kurti tha se do të insistojë që të takohet edhe me liderët e partive të tjera opozitare.

“Do të insistoj të takohem edhe me të tjerët nuk është synimi im të përjashtoj askënd, marrëveshjet ndërkombëtare e bëjnë të domosdoshëm bashkëpunimin”, tha Kurti sa i përket bashkëpunimit me opozitën.

Ai vlerësoi se kjo legjislaturë ka qenë e mirë.

Ndërkaq, kryetari i PDK’së, Memli Krasniqi tha se nuk është diskutuar për draft statutin e asociacionit. /express