Në Kuçovë sot përurohet baza ajrore e NATO-s, bëhet edhe fluturimi i parë i dronëve “Bayraktar”

Në Kuçovë sot përurohet baza ajrore e NATO-s, bëhet edhe fluturimi i parë i dronëve “Bayraktar”

Aktuale March 04, 2024 - 08:09

Sot do të përurohet baza ushtarake e NATO-s në Kuçovë.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar disa pamje, ku edhe ka njoftuar se dronët “Bayraktar” do ta bëjnë fluturimin e parë në ceremoninë e hapjes së bazës së e ajrore të NATO-s.

Image

“Mirëmëngjesi dhe me disa momente nga montimi i dronëve ‘Bayraktar’, që do të bëjnë fluturimin e parë në ceremoninë e çeljes së bazës së re ajrore të NATO-s sot në Kuçovë, ju uroj një javë të mbarë!”, shkroi Rama sipër videos së publikuar në llogarinë e tij në Facebook.

Image

Ndryshe, ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi, të dielën deklaroi se përurimi i kësaj baze është një hap i fuqishëm.

Image

“Inaugurimi i Bazës Ajrore Taktike të NATO-s në Kuçovë, një hap i madh në fuqizimin e kapaciteteve tona ushtarake. Ky zhvillim i rëndësishëm jo vetëm që rrit profilin tonë në skenën ndërkombëtare, por gjithashtu forcon angazhimin tonë për paqe dhe siguri në rajon”, kishte thënë ministri.

Në ceremoninë për përurimin e bazës ajrore do të marrin pjesë përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar, të NATO-s dhe të SHBA-së.

Baza ajrore e Kuçovës është ndërtuar në vitet 1950, por doli jashtë përdorimit në vitet ’90.

Pas rikonstruksionit të bazës së Kuçovës, Qeveria e kryeministrit Edi Rama kërkoi që të procedohet sa më shpejt në lidhje me aplikimin e Shqipërisë për ta bashkëfinancuar me NATO-n rikonstruksionin e bazës së re detare në Porto Romano.