Gazeta ushtarake gjermane për tensionet në veri: Serbisë në Banjskë i dhanë fund vetëm policët e Kosovës
Foto: Laura Hasani

Gazeta ushtarake gjermane për tensionet në veri: Serbisë në Banjskë i dhanë fund vetëm policët e Kosovës

Aktuale February 26, 2024 - 14:57

Gazeta e rezervistëve ushtarakë të Gjermanisë “Reservistenverband” ka shkruar rreth çështjeve të sigurisë në Kosovë – pas Banjskës – duke mos përjashtuar se situata mund të eskalojë në sulme të reja; ndonëse jo drejtpërsëdrejti nga Serbia në kuptimin klasik.

Kjo gazetë, që përbëhet nga rezervistë ushtarakë të ushtrisë gjermane, vëren se Serbia mund të përdorë taktikën si në Banjskë me “little green men” (që është edhe metoda e përdorur nga formacioni terrorist i Millan Radoiçiqit”.

Madje, ata shkruajnë se me kaq forca sa ka KFOR-i në Kosovë – 4 mijë e 500 – “është pikëpyetje nëse ata në të vërtetë mund të bëjnë diçka”.

“Nga ana e saj, Kosova kohët e fundit mori një zotim nga Shtetet e Bashkuara për të furnizuar 246 raketa antitank ‘Javelin’ shumë efikase. Ata do të ishin në gjendje të ndalonin një sulm tankesh nga Serbia. Por ekspertët dyshojnë nëse Vuçiqi do të guxojë të nisë një fushatë klasike ushtarake me tanke dhe këmbësoria kundër Kosovës. Vendi do t'u nënshtrohej menjëherë sanksioneve dhe do të izolohej, sepse, me përjashtim të Bosnjës, është i rrethuar nga vendet e NATO-s”, shkruan gazeta gjermane, transmeton Nacionale.

“Më shumë gjasa janë veprimet komando si ai i 24 shtatorit: ‘Burrat e Gjelbër’, pra forcat speciale serbe, të cilët, duke ndjekur shembullin e Rusisë në Ukrainë, po shkaktojnë trazira në shtetin fqinj dhe po destabilizojnë Kosovën. Është e diskutueshme nëse trupat e KFOR-it mund të bëjnë diçka për këtë. Forca ndërkombëtare ka qenë garantuese e sigurisë për Kosovën që nga viti 1999. Aktualisht ka pothuajse 4.500 ushtarë nga 28 vende në vend, duke përfshirë 80 nga Gjermania. Gjatë sulmit në Banjskë më 24 shtator, vetëm policët kosovarë i dhanë fund aktiviteteve serbe”, thuhet në artikull.