Belgjika dhe Polonia dënojnë sulmin ndaj zyrtarëve policorë të Kosovës

Belgjika dhe Polonia dënojnë sulmin ndaj zyrtarëve policorë të Kosovës

Aktuale September 25, 2023 - 18:55

Ministria e Jashtme e Belgjikës ka dënuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës, ku mbeti i vdekur një polic në Banjskë të Zveçanit.

Ata kanë thënë se autorët duhet të vihen para drejtësisë.

“Belgjika dënon ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës dhe shpreh ngushëllimet e saj për familjen dhe të dashurit e oficerit të vrarë. Faktet duhet të hetohen plotësisht dhe autorët të vihen para drejtësisë”, thuhet në njoftimin e ministrisë së jashtme belge.

Njëkohësisht edhe ministria e Jashtme e Polonisë ka dënuar sulmet ndaj Policisë së Kosovës, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku në mëngjesin e së dielës.

Ata kanë thënë se autorët duhet të sillen para drejtësisë.

“Polonia dënon me termet më të forta sulmet ndaj Policisë së Kosovës. I shprehim ngushëllimet familjes dhe kolegëve të policit të vrarë në krye të detyrës dhe urojmë shërim të shpejtë dy zyrtarëve të plagosur. Autorët e këtyre akteve të tmerrshme duhet të sillen para drejtësisë”, thuhet në njoftimin zyrtarë të ministrisë së jashtme polake.

Ndryshe, kujtojmë se dje në orët e hershme të mëngjesit, një grup i organizuar dhe i armatosur ka hapur zjarr ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës, ku si pasojë një polic ka humbur jetën.