Kurti pajtohet me SHBA-në për zgjedhjet e reja në veri

Kurti pajtohet me SHBA-në për zgjedhjet e reja në veri

Aktuale June 01, 2023 - 22:35

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jon Finer.

Kurti ka thënë se çështja kryesore ishte diskutimi për veriun dhe për t’i dhënë fund tensioneve, raporton Zeri.info.

Ai ka thënë se do që situata në veri dhe veprimet e dhunshme nga “bandat e mbështetura nga Beogradi” të përfundojnë menjëherë.

“I lumtur që bisedova me zëvendës këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jon Finer. E falënderoi për thirrjen e tij dhe u angazhua për të punuar me SHBA-në për të ulur tensionet. Kjo kërkon një fund të menjëhershëm të dhunës nga turmat e sponsorizuara nga Beogradi kundër oficerëve të sigurimit deri në zgjedhjet e reja në ato komuna”, theksoi Kurti. /Zëri