Bllokohen mërgimtarët, mbyllen pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak

Bllokohen mërgimtarët, mbyllen pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak

Aktuale July 31, 2022 - 19:31

Janë mbyllur pikat kufitare me Serbinë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Më herët gjatë ditës pritjet për të hyrë në Kosovë nga pika kufitare në Jarnijë ishin deri në një orë, ndërsa tani Ministria e Punëve të Bdrenshme, saktësisht Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, ka njoftuar se kjo pikë dhe ajo në Bërnjak është mbyllur krejtësisht, transmeton Zeri.info.

Këto janë një nga pikat më të përdorura për mërgimtarët që vinë për pushime në Kosovë, ato u mbyllen pasi serbët e Kosovës kanë bllokuar rrugët në veri të vendit.

Po ashtu, raportohet për pritje të gjata deri dy orë në pikat tjera që lidhin Kosovën me Serbinë. /Zëri