Infektuar: 1032
Shëruar: 789
Vdekur: 29
 Kurti pas vendimit për taksën: BE të merr vendim për vizat para Samitit të Zagrebit
Foto: Laura Hasani

Kurti pas vendimit për taksën: BE të merr vendim për vizat para Samitit të Zagrebit

Aktuale February 27, 2020 - 19:01

Kryeministri Albin Kurti, sonte në një konferencë për media, ka bërë të ditë se do të heq pjesërisht taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës.

Kurti tha se taksa për lëndën e parë që vjen nga Serbia dhe Bosnja do të hiqet më 15 mars dhe në rast se pala serbe ndal fushatën e çnjohjeve dhe BE merr vendim për liberalizimin e vizave, ajo do të hiqet tërisisht nga data 1 prill, transmeton Zëri.info

“Nëse pala serbe tregon qasje të mirë, atëherë duke filluar nga data 1 prill, Qeveria e Kosovës do ta heqë tërësisht taksën ndaj mallrave nga Serbia për 90 ditë. BE-ja ta vlerësojë lartë vendimin e palës kosovare prej 100%, duke ofruar liberalizimin e vizave para Samitit të Zagrebit më 7 maj të 2020”, ka thënë Kurti në konferencë për media./ZERI