Caktohet gjyqtari për ndeshjen kthyese Real - Bayern: Fat i keq për Los Blancos

Sport May 06, 2024 - 11:30

Gjyqtari polak, Szymon Marciniak, është zgjedhur për të gjykuar ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, që Real Madrid dhe Bayern Munich do të luajnë këtë të mërkurë, në stadiumin Santiago Bernabeu.

UEFA donte ta luante të sigurt dhe ndoshta ka caktuar gjyqtarin më të mirë në Evropë për momentin për të marrë drejtimin e një ndeshjeje kaq të rëndësishme si kjo.

Pjesa tjetër e ekipit të arbitrave përbëhet nga asistentët Tomasz Listkiewicz dhe Adam Kupsik. Arbitri kryesor i VAR-it është zgjedhur Tomasz Kwiatkowski, i ndihmuar nga Bartosz Frankowski, ndërsa ekipi plotësohet nga sllovaku Ivan Kruliak, i cili do të shërbejë si gjyqtari i katërt.

Marciniak ka drejtuar Real Madridin në shtatë ndeshje në kompeticionet evropiane, nga të cilat ka fituar vetëm dy. Pjesa tjetër e ndeshjeve përfundoi me dy barazime dhe tri humbje. E fundit ishte pikërisht në gjysmëfinale kundër Manchester Cityt sezonin e kaluar, ku ekipi spanjoll u nënshtrua në Etihad Stadium 4-0.

Gjyqtar ndërkombëtar që nga viti 2011, Marciniak ka një karrierë të pasur me më shumë se 130 ndeshje ndërkombëtare të drejtuara midis ndeshjeve të klubit dhe ekipit kombëtar. Këtë sezon ka pasur 12 ndeshje të arbitruara, duke përfshirë finalen e Kupës së Botës për Klube midis Manchester City dhe Fluminense dhe ndeshjen e dytë të raundit të 16-të të Ligës së Kampionëve midis Atletico Madrid dhe Interit.

Sa i përket finaleve, ai ka drejtuar katër. Më i dalluari për ndikimin dhe rëndësinë e tij, ai i Botërorit të Katarit 2022 mes Argjentinës dhe Francës. Kam arbitruar edhe finalen e Ligës së Kampionëve të fundit ndërmjet Manchester Cityt dhe Interit dhe Superkupës 2018 mes Real Madridit dhe Atletico Madridit. /Telegrafi