Dosier

Kështu dukej varri i Komandantit Legjendar dhe Kullat e Jasharajave më 18 qershor ’99 (FOTO)

Kështu dukej varri i Komandantit Legjendar dhe Kullat e Jasharajave më 18 qershor ’99 (FOTO)
18 qershor 2017 • 19 : 04

Lufta në Kosovë së pari nisi në Drenicë, por ky rajon ishte i fundit që u lirua.

Skënderaj shënon sot 18 vjetorin e clirimit. Shumë aktivitete u mbajtën sot në këtë qytet, për këtë ditë historike e cila do mbahet mend gjatë nga ata që e përejtuan lirinë pas një vuajtje të gjatë që u shkaktua nga Serbia.

18 qershori i vitit 1999 nuk do harrohet kurrë nga qytetarët e Skënderajt, sidomos për ata që ishin në këtë rajon dhe më afër se gjithcka e kishin vdekjen. Magazina.al ka siguruar fotografi nga dita kur në këtë qytet erdhi liria.

Qyteti u zbraz nga forcat serbe dhe kontollin e morën Ushtaria Çlirimtare.

Ushtarët e UÇK-së në krye me komandantin e Brigadës 112, Jetullah Geci, dolën para qytetarëve dhe treguan se qyteti u clirua.

Më pas ushtarët u nisën për në Prekaz.

Para varrit të komandantit Legjendar, Adem Jashari, u rreshtuan edhe një herë dhe i treguan atij se Kosova është e lirë, raporton Magazina.al

Më pas ata vizituan edhe Kullat që u kthen në Legjendë. Nga ajo ditë, në Skënderaj filloi një jetë e re.

Keto janë vetëm disa fotografi, kurse një kronikë të zgjeruar me pamje nga dita e clirimit të qytetit të Skënderaj, mund ta ndiqni sonte në lajmet qëndrore në RTK.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

© zëri.info