Bota

SHBA-ja dislokon avionë bombardues në Gadishullin Korean

SHBA-ja dislokon avionë bombardues në Gadishullin Korean
12 tetor 2017 • 08 : 43

Ushtria amerikane fluturoi dy sulmues strategjikë mbi Gadishullin Korean në një shfaqje force pasi presidenti Donald Trump u takua me zyrtarë të lartë të mbrojtjes për të diskutuar se si t’i përgjigjen çdo kërcënimi nga Koreja e Veriut.

Tensionet janë rritur mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut pas një sërë testesh të armëve nga Pheniani dhe një varg shkëmbimi gjithnjë e më shumë luftarak midis Trumpit dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Koreja e Veriut ka nisur dy raketa mbi Japoninë dhe ka kryer testin e saj të gjashtë bërthamor në javët e fundit, ndërsa përparon shpejt drejt qëllimit të saj për ta zhvilluar një raketë bërthamore të aftë për ta goditur kontinentin e SHBA-së, transmeton "Zeri.info".

Dy bombarduesit e “B-1B”-së të Forcave Ajrore të SHBA-së u bashkuan nga dy avionë luftarakë të “F-15K”-së nga ushtria e Koresë së Jugut pas largimit të bazës së tyre në Guam, tha shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Koresë së Jugut të mërkurën.

Pas hyrjes në hapësirën ajrore të Koresë së Jugut dy bombarduesit kryen stërvitje raketash ajrore në tokë dhe në ujërat jashtë brigjeve lindore të Koresë së Jugut, pastaj fluturuan mbi Jugun në ujërat mes tij dhe Kinës për ta përsëritur stërvitjen.

Ushtria amerikane tha në një deklaratë të veçantë se zhvilloi stërvitjet me luftëtarët japonezë pas ushtrimit me Korenë e Jugut, kjo është hera e parë që bombarduesit e SHBA-së kryejnë stërvitjen me luftëtarë nga Japonia dhe nga Koreja e Jugut gjatë natës.

Bombarduesit e SHBA-së ishin nisur nga baza ajrore Andersen në Guam. Në muajin gusht Pyongyang kërcënoi se do të lëshonte raketa të ndërmjetme në drejtim të afërsisë së Guamit, një territor të Paqësorit të SHBA-së.

Opsionet, për t’iu përgjigjur çdo agresioni

Zyrtarët e qeverisë së Koresë së Jugut dhe të SHBA-së kanë rritur rolin e tyre kundër provokimeve të Koresë së Veriut me afrimin e 72-vjetorit të themelimit të partisë qeverisëse të Koresë së Veriut.

Trump mbajti një diskutim të martën mbi opsionet për t’iu përgjigjur çdo agresioni të Koresë së Veriut ose, nëse është e nevojshme, për të parandaluar që Pyongyang t’i kërcënojë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj me armë bërthamore, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë, përcjell "Zeri.info".

Trump u informua nga sekretari i Mbrojtjes, James Mattis dhe kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit të Përgjithshëm, Joseph Dunford, në një takim të ekipit të sigurisë kombëtare, tha deklarata.

Planet operacionale të SHBA-së dhe të Koresë së Jugut gjatë kohës së luftës, duke përfshirë një plan për ta zhdukur udhëheqjen e Koresë së Veriut, u vodhën nga hakerat e Koresë së Veriut vitin e kaluar, tha të mërkurën një ligjvënës i partisë në pushtet në Korenë e Jugut.

Rreth 235 gigabajt dokumente ushtarake u morën nga Qendra e të Dhënave të Integruara të Mbrojtjes të Koresë së Jugut në shtator të vitit të kaluar, tha përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Rhee Cheol-hee, duke cituar informacione nga zyrtarë anonimë të mbrojtjes të Koresë së Jugut.

Në maj një ekip hetues brenda Ministrisë së Mbrojtjes njoftoi se hakimi ishte kryer nga Koreja e Veriut, por nuk tha se çfarë informacioni ishte marrë.

Anijet e ndaluara

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, i cili ka vendosur një sërë sanksionesh gjithnjë e më të forta ndaj Koresë së Veriut, ka ndaluar katër anije në njërin nga portet me nivel global për të transportuar qymyr nga Koreja e Veriut, duke përfshirë një anije që gjithashtu kishte municione.

Anijet janë të parat që do të përcaktohen me sanksione të shtuara të vendosura në Korenë e Veriut nga këshilli prej 15 anëtarësh në gusht dhe në shtator, mbi dy nisje të raketave balistike me rreze të gjatë dhe testin e gjashtë dhe më të madh bërthamor të Pyongyang-it.

Kina, aleati kryesor dhe partneri tregtar i Koresë së Veriut, vazhdimisht ka argumentuar se vetëm sanksionet nuk do të funksionojnë, duke i kërkuar Uashingtonit dhe Phenianit ta ulin retorikën e tyre dhe të kthehen në tryezën e negociatave.

Tabloidi i Kinës me ndikim të “Global Times” shprehu alarmin se sa larg kishte shkuar retorika në të dyja anët dhe si e kishte rritur rrezikun e një “gjykimi të gabuar fatal”.

“Bashkësia ndërkombëtare nuk do ta pranojë Korenë e Veriut si një fuqi bërthamore. Koreja e Veriut ka nevojë për kohë dhe prova për të besuar se braktisja e programit të saj bërthamor do të kontribuojë në avantazhin e vet politik dhe ekonomik. Ky proces pozitiv vlen një përpjekje”, tha gazeta në një editorial të martën vonë.

“Lufta do të ishte një makth për Gadishullin Korean dhe rajonet përreth. Ne nxisim fuqimisht Korenë e Veriut dhe SHBA-në që ta ndalojnë vendosjen e tyre luftarake dhe të mendojnë seriozisht për një zgjidhje paqësore”, tha ai. /ZËRI/

 

© zëri.info