Auto&Tech

Steve Jobs dhe Bill Gates: Brenda rivalitetit

Steve Jobs dhe Bill Gates: Brenda rivalitetit
01 gusht 2017 • 13 : 17 • autori: Përgatiti: Egzon Dahsyla

Aleatët, rivalët, partnerët: Si dy vizionarë të teknologjisë frymëzuan revolucionin digjital dhe ndryshuan jetën e miliarda.

Më 30 maj 2007, dy nga mendjet më të shkëlqyera të Amerikës, Steve Jobs dhe Bill Gates u ulën për një intervistë të përbashkët në konferencën digjitale All Things.

Të dy pionierët e botës kompjuterike folën me dashuri për kontributin e tjetrit në teknologji. Por ajo që parapriu këtë shkëmbim historik ishte më shumë se tre dekada bashkëpunimi dhe rivaliteti shkëmbo, transmeton "Zeri.info".

Gates dhe Jobs kishin luftuar për të dominuar një moshë të re dhe, në proces, revolucionarizuan miliarda jetë. "Edhe pse ata kurrë nuk kanë punuar në të njëjtën kompani, ata krijuan një industri së bashku, dhe ne kemi një hipi dhe një budallallëk ... Me Bill, ajo ishte gjithnjë në lidhje me paratë. Nga Steve ... paraja ishte e bukur, nuk ishte gjithçka paraja.

Në lidhje me paratë, dhe kështu i bënë ato të zeza dhe të bardha lart e poshtë, të nxehta dhe të ftohta, ishin njerëz shumë të ndryshëm ", thotë gazetari Robert Cringely, i cili ka punuar me Gates dhe Jobs në fund të viteve 1970.

Aleatët: Microsoft dhe Apple

Në vitet 1970, bota kompjuterike përbëhej nga makina të mëdha, kompjuterë super që mund të përballonin vetëm kompanitë më të mëdha. Ishte një treg i dominuar nga IBM shumëkombëshe të SHBA.

I lindur në Seattle dhe i biri i një familjeje të mirë, Bill Gates krijoi programe kompjuterike dhe softuer gjatë shkollës së tij të mesme dhe ditët e universitetit me shokun e tij Paul Allen.

Ata u larguan nga Harvardi dhe themeluan Microsoft-in në vitin 1975.

Në Palo Alto, Kaliforni, u shfaq një tjetër duo: Steve Jobs dhe Steve Wozniak, dy nxënës të shkollave të mesme të cilët ishin të obsesionuar me teknologji të re, krijuan kompaninë kompjuterike të Apple në prill 1976.

Ndërsa Microsoft krijoi BASIC, softuer që shitet në të gjitha kompanitë kompjuterike të mëdha, Jobs dhe Wozniak shpikën kompjuterin e parë personal.

Në pranverën e vitit 1977, ata zbuluan Apple II, PC-ja e parë e dizajnuar për publikun e gjerë. Shitjet ishin fenomenale, por Apple II kishte një hendikep serioz, dhe Gates kishte zgjidhjen: BASIC. Marrëdhënia komplekse midis Gates dhe Jobs filloi, dhe në fund të viteve 1970, Microsoft bëri pjesën më të madhe të softuerit të shkrimit të saj për Apple.

Dora në dorë: Ndërtimi i Mac

Në 1980, Apple shkoi në publik. Ndërkohë, Gates nënshkroi një kontratë fitimprurëse me IBM: Sistemi i tij i ri operativ i kompjuterave, MS-DOS, do të drejtonte të gjithë kompjuterët IBM.

"Ndoshta gjëja më e mençur që ai kishte bërë në biznesin e kompjuterëve ishte se ai mori IBM-në për të nënshkruar një marrëveshje që i dha atij një pagesë një herë, por e lejoi atë që ta lirojë atë për njerëz të tjerë që mund të klonojnë PC-në e IBM-së. Tjetri do të klononte me sukses kompjuterin e tyre, kështu që ata nuk u interesonin ", thotë gazetari Walt Mossberg.

Në fillim të viteve 1980, Jobs dhe Gates ishin ende nën 30 vjeç, por ata ishin dy lojtarët kryesorë në një industri që po zgjerohet me shpejtësi.

Microsoft dhe Apple kanë punuar dorë për dore për vitet e para të Mac, me të cilat Jobs është në qendër të vëmendjes.

"Ne nuk ishim konkurrentë në atë kohë, ata ishin aleatët tanë për të ndihmuar në krijimin e Macintosh-it, kështu që ne u bashkuam shumë mirë me ta, ata ishin shumë të ngjashëm me ne në shumë mënyra", thotë Andy Hertzfeld, ish-punonjës i Apple.

Sidoqoftë, duke ditur se ndërfaqja e njohur grafike e Mac përfaqësonte të ardhmen e kompjuterëve personal, Gates punoi për klonimin e Mac.

Rivalët: Windows, Toy Story dhe dy miliarderë

Kur Microsoft lançoi versionin e parë të sistemit operativ të ri Windows, ishte fundi i bashkëpunimit të tyre. "Ka pasur një mosmarrëveshje mjaft të fortë kur Windows doli ... Nga të gjitha gjërat që kanë ndodhur në mes të dy kompanive, kjo ishte gjëja që e mërziste Apple më shumë ..." thotë ish presidenti i Microsoft, Jon Shirley.

Brenda 10 viteve, Windows 95 u instalua në pothuajse të gjithë kompjuterët në treg. Me Windows 95, Gates dhe PC e rrëmbyen Macin dhe geekët nga Seattle dhe duke u bere  njeriu më i pasur në botë.

Suksesi i Microsoft dhe shitjet mediale të Mac-it shkaktuan përçarje brenda kompanisë Apple. "Më në fund përfundoi një luftë midis [CEO] John Sculley dhe Steve Jobs dhe, në fund, sepse Steve Jobs kishte djegur kaq shumë njerëz dhe kishte krijuar kaq shumë armiqësi dhe frikë për veten, kur erdhi bordi për të votuar, të gjithë votuan kundër tij, thotë Bruce Damer, kuratore e Muzeut të Kompjuterit DigiBarn.

Menjëherë pas dëbimit të tij nga Apple në vitin 1985, Jobs krijoi një kompani të re: NeXT. Por kjo nuk ishte e suksesshme. Jobs u kthye në këmbët e tij duke investuar në Pixar, një kompani kompjuterike të animuar të filmit.

Në vitin 1995, Toy Story ishte filmi i parë plotësisht animuar me kompjuter. Ai u bë blockbuster dhe hapi rrugën për suksesin botëror të Pixar. "Steve ... kapi momentin dhe e mori kompaninë publike, duke u bazuar në asgjë, nuk kishim para në dorë, patëm vetëm këtë film dhe kritikët e Nju Jorkut thanë se do të ishte mirë ... Ai e mori atë ide dhe shiti. Ai e mori Pixar publik dhe u bë miliarderi brenda natës ", thotë bashkëthemeluesi i Pixarit, Alvy Ray Smith.

Partnerët: Krijimi i botës

Më shumë se 10 vjet pas largimit të Jobs, Apple ishte në prag të falimentimit.

Në vitin 1996, Jobs u kthye në Apple.

"Diçka ndodhi në NeXT që ndryshoi Steve ... Për herë të parë ai filloi të kujdeset për fitimin dhe humbjen, ai filloi të kujdesej për suksesin, për suksesin e biznesit, ai u shndërrua në një biznesmen, të cilin ai nuk kishte qenë kurrë më parë. U bë pak më shumë si Bill Gates, "thotë Cringely.

Një vit pas kthimit të tij, Jobs njoftoi një partneritet me Microsoft, i cili përfshinte një investim prej  150 milion dollareve në Apple.

Jobs u ngjit në lartësi të reja, duke zhvilluar iPod, iPhone dhe iPad.

"Nuk ishte më kështu," unë jam në hijen e Bill Gates ". Apple është bërë një kompani jashtëzakonisht e suksesshme . Apple bën më shumë biznese në iPhone sesa Microsoft në biznesin e përgjithshëm. Kompani më e vlefshme në botë tani ", thotë Shirley.

Rivaliteti paqësor

 Gates vendosi të largohet nga Microsoft dhe të punojë me orar të plotë në themelin që drejton me gruan e tij Melinda. "Steve Jobs nuk e ndryshoi botën. Steve Jobs u kapitalizua në shumë gjëra. Bill ndryshoi botën. Bill bëri softuer atë që është sot nëse Bill nuk i kishte krijuar standardet MS-DOS, Windows do ishte shumë dogmatike në sigurimin e këtyre standardeve, ne nuk do të kishim teknologjinë që kemi sot ...

 Globalisht, ai ndikoi botën në aspektin e asaj që bëri me softuerin dhe vendosi të bënte të njëjtën gjë në filantropinë ", thotë ish- Ekzekutivi i marketingut i Microsoft Rowland Hanson.

Në maj 2011, Gates vizitoi një Steve Jobs të vdekur - një lamtumirë përfundimtare mes dy burrave që formësuar botën e kompjuterit, transformuan teknologjinë dhe ndryshuan mënyrën se si jetojmë. "Ai dhe unë - në njëfarë mënyre - u rritëm së bashku. Ishim brenda një viti të së njëjtës moshë dhe ishim optimistë naivë dhe ndërtuam kompani të mëdha, dhe shumica e tyre si rivalë, por gjithmonë mbanim një respekt të caktuar. , "thotë Gates./Zeri/.

Image

Image

 

© zëri.info