Auto&Tech

Zyrtarizohet Mercedes Maybach Landaulet G650 - (Foto)

Zyrtarizohet Mercedes Maybach Landaulet G650 - (Foto)
14 shkurt 2017 • 13 : 52

Mercedesi legjendar i klasës G fitoi një version të veçantë Maybach, siç ishte njoftuar kohë më parë nga disa imazhe jo zyrtare të publikuara në internet, transmeton Zeri.info.

Image

Tani janë publikuar fotot zyrtare nga ana e fabrikës, me njoftimin se premiera zyrtare do të mbahet në fillim të marsit në “Geneva Motor Show”. Në pyetje është automjeti i quajtur Mercedes Maybach Landaulet G650, kurse si bazë e të cilit është përdorur Mercedes-Benz G500 4x4.

Image

Distanca mes boshtesh te ky version është 3428 mm, gjë e cila natyrisht ka mundësuar një rritje të konsiderueshme të hapësirës për këmbë, ndërsa mbi ulëset e pasme çatia e butë është në dispozicion në tri ngjyra.

Image

Përveç kësaj, ulëset për pasagjerët në pjesën e pasme, ndër të tjera gjithashtu kanë funksion masazhi, shkruan më tej zeri.info. Këtu duhet përmendur se gjatësia e automjetit është 5345 mm, ndërsa vëmendje tërheqin edhe fellnet me aliazh 22 inç (gomat 325/55 R22).

Image

Mercedes Maybach Landaulet G650 futet në lëvizje nga motori 6.0-litra biturbo V12 me 630Kf dhe 1000 Nm, por të dhënat për përshpejtimin dhe shpejtësinë maksimale për momentin nuk janë zbuluar.

Image

Seria është e kufizuar në vetëm 99 copë, ndërsa çmimi është 630.000 euro./ZERI

© zëri.info