De La Fuente publikon listën e Spanjës për ndeshjet e qershorit, shtatë ndryshime në skuadër

De La Fuente publikon listën e Spanjës për ndeshjet e qershorit, shtatë ndryshime në skuadër

Sport June 02, 2023 - 15:16
Lajmet e fundit nga Sporti

Trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente, ka bërë shtatë ndryshime në skuadrën që mundi Norvegjinë dhe humbi ndaj Skocisë në mars, teksa ai përsërit ndryshimet. Veçanërisht, 37-vjeçari Jesus Navas është rikthyer në ekip për herë të parë që nga viti 2020, ndërsa Nacho Fernandez është larguar nga skuadra.

De la Fuente dukej sikur po ndiqte revolucion me skuadrën e Spanjës, duke ndryshuar më shumë se gjysmën e ekipit nga skuadra e Luis Enrique në kupën e botës “Katar 2022”.

Pasi luftoi në Glasgoë kundër Skocisë, de la Fuente ka ndryshuar sërish gjërat.

Siç pritej, Robin Le Normand është thirrur pasi ka marrë nënshtetësinë e Spanjës, për atë që do të ishte paraqitja e tij i parë. Ai është lojtari i vetëm që debuton në skuadër.

Janë bërë shtatë ndryshime, me Le Normand, Navas, Unai Simon, Jordi Alba, Juan Bernat, Sergio Canales, Marco Asensio dhe Rodrigo Moreno të ftuar.

Ata vijnë në vend të Nachos, Pedro Porro, Inigo Martinez, Jose Gaya, Alejandro Balde, Dani Ceballos, Mikel Oyarzabal, Iago Aspas dhe Borja Iglesias.

Lojtarë si Aspas dhe Balde nuk janë plotësisht në formë ose të lënduar, ndërsa Pedri gjithashtu pritet të mungojë, me një çështje lëndimin të dyshuar.

Spanja përballet me Italinë në Holandë më 15 qershor në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve dhe do të luajë me njërën mes Kroacisë ose Holandës nëse fitojnë.

Nëse Spanja dështon të mundë Italinë, presioni ka të ngjarë të grumbullohet mbi De la Fuente , i cili tashmë është kritikuar ashpër për humbjen nga Skocia në mars.

Me skuadrën e tij të fundit, duket se ai ka vënë bast për lojtarë që janë më me përvojë në skenën ndërkombëtare në përgjithësi, me lojtarë si Navas, Alba dhe Asensio të gjithë të përdorur në skuadrën e Spanjës.

Ceballos është ndoshta largimi më befasues, pavarësisht mungesës së minutave në Real Madrid, duke pasur parasysh sa pozitivisht foli de la Fuente për të gjatë ndeshjeve të tij të para në Spanjë.

Portierë: Kepa, Unai Simon, David Raya;

Mbrojtës: Carvajal, Jesus Navas, Laporte, Le Normand, David Garcia, Jordi Alba, Bernat;

Mesfushor: Rodri, Zubimendi, Gavi, Mikel Merino, Fabian Ruiz, Canales;

Sulmues: Dani Olmo, Morata, Joselu, Rodrigo Moreno, Asensio, Nico Williams, Yeremy Pino.