Qindra njerëz marrin pjesë në funeralin e Christian Atsus

Qindra njerëz marrin pjesë në funeralin e Christian Atsus

Sport March 18, 2023 - 13:17
Lajmet e Fundit nga Sporti

Funerali i Christian Atsu është mbajtur në vendin e tij të lindjes, Gana, pas vdekjes së tij tragjike në tërmetin që goditi Turqinë në shkurt.

Qindra njerëz, përfshirë presidentin e Ganës dhe trajnerin e ekipit kombëtar të futbollit ganez, Chris Houghton, morën pjesë në funeralin shtetëror të Atsus në Accra të premten.

Trupi i Atsu u nxor nga rrënojat e ndërtesës së tij të banesës dy javë pas tërmetit që shkatërroi Turqinë dhe Sirinë dhe, pasi u kthye në Ganë, ai u varros në fshatin e tij të lindjes në rajonin juglindor të vendit.

Image

E ish gruaja e tij, Marie-Claire Rupio, lexoi një fjalim emocionues ndërsa iu bashkua në zi nga qindra njerëz të afërt me Atsus.

“Në jetë të dua i dashur, në vdekje do të bëj të njëjtën gjë”, filloi leximi.

“Ti nuk shkove vetëm, sepse një pjesë e imja shkoi me ty. Buzëqeshjen tënde, dashurinë tënde e shoh në buzëqeshjet e fëmijëve tanë”.

Karriera e Atsus e pa atë të kalonte kohë në Premierligë me klube duke përfshirë Chelsean, Newcastle Unitedit dhe Evertonin.

Ai bëri 65 paraqitje për Ganën dhe ishte pjesë e skuadrës që arriti në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës 2015, me Atsun që u shpall lojtari i turneut. /Zeri.info

Image